تلفیقی از فیزیک و هنر.

دقت و نوآوری همواره دو مقوله جدایی‌ناپذیر در داستان طراحی آی‌مک بوده‌اند. مجهز کردن آی‌مک ۲۷ اینچی به یک صفحه رتینای 5K گواهی بر این موضوع است. این کار به معنی ایجاد پیشرفت‌هایی خیره‌کننده در طراحی دستگاه بود — از طراحی مجدد و پایه‌ای صفحه نمایش گرفته تا حفظ حساسیت ۰/۰۱ میکرونی در سلول‌های صفحه نمایش. این آی‌مک نسبت به نسل قبل خود چهار برابر تعداد نقاط بیشتری را در صفحه نمایش خود جای میدهد و با قدرت بالایی از أنها پشتیبانی میکند. آی‌مک در شرایطی مجهز به همه این قابلیت‌هاست که طراحی فوق‌باریک خود را نیز حفظ کرده‌است.

14.7 میلیون نقطه
Oxide
TFT
اثرناپذیرسازی شیمیایی
Photo Alignment
کنترل‌کننده زمانی
LED های کارآمد
Compensation Film

لایه‌هایی از نوآوری.

برای طراحی اولین آی‌مک با صفحه نمایش رتینای 5K می‌بایست تمام قسمت‌ها بازنگری می‌شده‌اند. با وجود ۲۳ لایه‌ای که بر روی هم پنل صفحه نمایش ۱/۴ میلیمتری را تشکیل می‌دهند، تشخیص دادن این نوآوری خلاقانه با چشمان غیرمسلح کار آسانی نیست. ولی باز هم یک نگاه برای تحسین آی‌مک کافیست.

تلاش بر این بوده که نه تنها رزولوشن صفحه نمایش آی‌مک بالا برده شود، بلکه کیفیت کلی آن نیز افزایش پیدا کند. بنابراین علاوه بر جزئیات باورنکردنی حالا رنگ‌های مشکی را مشکی‌تر، سایر رنگ‌ها را زنده‌تر و تصاویر را به گونه‌ای چسبیده به صفحه نمایش خواهید دید.

پنل صفحه نمایش 1.4mm ضخامت

سازمان‌دهی کردن عملکرد ۱۴/۷ میلیون نقطه در تصویر.

یک «کنترل‌کننده زمانی» پیشرفته‌تر.

کنترل‌کننده زمانی و یا به اختصار TCON مغز متفکر یک صفحه نمایش است که به هر کدام از نقاط صفحه دستور میدهد که چه کاری را در چه زمانی انجام دهند. از آنجا که تعداد نقاط صفحه نمایش آی‌مک 5K نسبت به آی‌مک ۲۷ اینچی استاندارد چهار برابر بیشتر ‌است، پردازنده TCON نیاز دارد اطلاعاتی بیشتر از همیشه را بر روی صفحه نمایش پردازش کند. ولی حتی پیشرفته‌ترین TCON های موجود نیز از پس این کار بر نمی‌آمده‌اند، بنابراین می‌بایست یک TCON جدید خلق می‌شده که نسبت به نسل قبل پهنای باندی چهار برابری و سرعتی تا ۴۰ گیگابیت بر ثانیه را داشته باشد. حالا این تراشه قدرتمند به زیبایی قادر است سمفونی ۱۴/۷ میلیون نقطه صفحه نمایش را با استادی تمام رهبری کند.

Oxide TFT.

TFT قلب پنل صفحه نمایش و به معنی ترانزیستور باریک فیلم است. TFT بار الکتریکی را به تمام نقاط صفحه نمایش انتقال میدهد. از طریق تولید یک TFT بر پایه اکسید و به دقیق‌ترین شکل ممکن، به تمام نقاط صفحه این قابلیت داده شده که سریع‌تر شارژ شوند و مدت‌زمان طولانی‌تری را به صورت شارژشده بمانند. این موضوع در راستای ایجاد یک روشنایی مناسب و یکپارچه در سرتاسر صفحه نمایش بزرگ آی‌مک بسیار دارای اهمیت بود. این در حالیست که دستگاه از نظر مصرف انرژی عملکردی حتی بهینه‌تر از پیش را داراست.

کنترل‌کننده زمانی
Oxide TFT

قدرت‌بخشی به نقاطی که ۴ برابر بیشتر شده‌اند، با وجود ۳۰ درصد مصرف انرژی کمتر.

LED های بسیار کارآمد.

قدرت‌بخشی به تعداد بسیار زیادی نقطه صفحه بدون گرم‌شدن آن — یا فدا کردن طراحی فوق‌باریک آن — نیازمند به استفاده بهینه‌ای از انرژی داشت. در نتیجه از LED هایی بسیار کارآمد در طراحی آی‌مک رتینای 5K بهره گرفته شده تا علاوه بر حفظ استانداردهای روشنایی صفحه نمایش، مصرف انرژی نیز کاهش پیدا کند.

نقاط صفحه
اثرناپذیرسازی شیمیایی
خطوط اطلاعات

اثرناپذیرسازی شیمیایی

با وجود تعداد نقاطی چهار برابر در همان صفحه نمایش ۲۷ اینچی، ارتباط واضح و راحت با صفحه نمایش دستگاه نیازمند به فرآیند اثرناپذیرسازی شیمیایی (Organic Passivation) و یا تکنولوژی «میان‌بُر» داشت، نوآوری که پیشتر در آیپدهای رتینا معرفی شده‌بود. این تکنولوژی نقاط صفحه را از سیگنال‌هایی که به این نقاط دستور می‌دهند چه زمانی و چگونه روشن شوند جدا میکند — و از به وجود آمدن هرگونه تداخلی که ممکن بود در اثر قرار دادن این تعداد بسیار زیاد از نقاط در کنار هم به وجود آید جلوگیری به عمل می‌آورد. این موضوع باعث میشود کیفیت تصویر حفظ شده و از هدر رفتن انرژی هنگام انتقال سیگنال‌های نقاط جلوگیری شود.

این نوآوری‌ها به همراه oxide TFT نه تنها تولید صفحه نمایش رتینای 5K آی‌مک را امکان‌پذیر کرده‌اند، بلکه مصرف انرژی این صفحه را نیز ۳۰ درصد نسبت به نسل قبل کاهش داده‌اند.

نقاط صفحه
اثرناپذیرسازی شیمیایی
خطوط اطلاعات
اثرناپذیرسازی شیمیایی
LED های بسیار کارآمد

یک شبیه‌سازی کاملا نزدیک به واقعیت، از تمام زوایا.

تنظیم تصویر.

برای بهبود اشباع رنگی تصاویر یک فرآیند پیشرفته موسوم به تنظیم تصویر طراحی شده است. این فرآیند شامل تاباندن نور UV برای تولید یک زمینه مخصوص در میان پوشش فیلم موجود بر روی TFT و فیلتر رنگی میشد، در نتیجه با این کار ملکول‌های کریستال مایع دقیقا در جایی که باید قرار می‌گرفتند تنظیم می‌شدند. هرچه ملکول‌ها بهتر تنظیم شوند اشباع رنگی بهتری را از روبروی صفحه نمایش شاهد خداهید بود.

پوشش خنثی‌کننده.

این همان صفحه نمایشی است که همه اطرافش جمع خواهند شد. با وجود چنین اندازه بزرگی از صفحه نمایش، حتی اگر به مرکز صفحه نمایش هم نگاه کنید باز هم گوشه‌های تصویر را با زاویه و به صورت غیرعمود خواهید دید. برای اطمینان از اینکه اشباع رنگی در تمام زوایا عالی خواهد بود یک پوشش خنثی‌کننده اضافه شده که نحوه خروج نور از صفحه نمایش را کنترل میکند. در نتیجه از تمام زویا رنگ‌های مشکی را مشکی‌تر و سایر رنگ‌ها را زنده‌تر خواهید دید.

Compensation Film
Photo Alignment

نمایش رنگ‌هایی روشن و نزدیک به واقعیت.

اگر صفحه نمایش آی‌مک رنگ‌های زنده و روشنی را ارائه نمی‌کرد هیچ‌کدام از این نوآوری‌ها ارزشی نداشتند. به همین دلیل است که یک فرآیند هیجان‌انگیز تنظیم رنگ بر روی تمام صفحات نمایش اعمال می‌شود. این فرآیند از طریق ابزاری به نام اسپکترورادیومتر انجام گرفته و رنگ‌ها را بسیار دقیق و نزدیک به واقعیت تنظیم میکند.

Compensation Film
Photo Alignment

مثل قبل باریک. ولی استادانه‌تر از همیشه.

آی‌مک اولیه یک انقلاب بود: یک کامپیوتر all-in-one که همه قطعات سخت‌افزاری‌اش — صفحه نمایش، پردازنده، گرافیک‌ها، حافظه، رم و ...— را در یک ساختار ساده و زیبا جای می‌داد. آی‌مک کنونی به یک صفحه نمایش بی‌نظیر و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مجهز است، ولی با این وجود ضخامت لبه‌ها فقط ۵ میلیمتر است.

طراحی یکپارچه.

یکی از چالش‌هایی که مهندسین اپل در طراحی آی‌مک با آن روبرو بودند این بود که چگونه پشت و جلوی دستگاه را به هم متصل کنند. طراحی دستگاه بسیار باریک است و نمی‌توان از روش‌های قدیمی قطعات را به هم متصل کرد. از این رو تحقیقات بسیاری بر روی ایده‌های جدید انجام شد تا در نهایت از راهکاری تحت عنوان جوشکاری friction-stir استفاده گردید. این روش به طور رایجی در طراحی بال هواپیماها، تانک‌ها و سایر ابزارهای حساس استفاده میشود. این فرآیند از ترکیب اصطکاکی شدید گرما و فشاراستفاده میکند تا ملکول‌های سطح دو قطعه آلومینیومی را با هم درآمیخته و یک قطعه یکپارچه‌، دقیق و قدرتمند را شکل دهد. شما این فرآیندها را نمی‌بینید، ولی باید بدانید که تولید آی‌مک بدون اینها غیرممکن بوده است.

5 mm ضخامت لبه‌ها

آی‌مک و محیط زیست.

1.2
W
۱/۲ وات مصرف برق در حالت sleep‌‌

مصرف انرژی بهینه

آی‌مک ۲۷ اینچی با صفحه رتینای 5K حتی با وجود ارائه باکیفیت‌ترین صفحه نمایش ممکن، قدرتمندترین گرافیک‌های AMD ‌و پیشرفته‌ترین سیستم‌عامل کامپیوترهای رومیزی، فقط ۱/۲ وات انرژی الکتریکی را در حالت sleep مصرف میکند.

سازگار با محیط زیست.

آی‌مک عاری از مواد مضری همچون جیوه، آرسنیک، BFR ها و PVC ها است. همچنین از موادی مانند آلومینیوم و شیشه تولید شده که کاملا قابل بازیافت هستند. در حقیقت ۳۰ درصد از آی‌مک به طور کلی از آلومینیوم بازیافت‌شده و ۳۰ درصد از پوشش اسپیکرهای آی‌مک نیز از پلاستیک بازیافت‌شده تولید شده‌است.

مسئولیت‌پذیری در طراحی

در نتیجه تلاش‌های بسیار آی‌مک شرایط سخت‌گیرانه EPA را در زمینه مصرف بهینه انرژی پشت سر گذاشته و موفق به اخذ درجه ENERGY STAR نسخه ۶/۱ شده است. آی‌مک همچنین بالاترین درجه Gold را از EPEAT دریافت کرده‌است. EPEAT بر اساس اینکه یک دستگاه تا چقدر قابل بازیافت است، چقدر انرژی مصرف میکند و چگونه طراحی و تولید شده است، تاثیرات آن را بر روی محیط زیست بررسی میکند.*