نرم افزار جاسوسی قدرتمند Pegasus حتی آیفون را هم مورد حمله قرار می‌دهد!

نرم افزار جاسوسی قدرتمند Pegasus حتی آیفون را هم مورد حمله قرار می‌دهد!

اگر شما هم از کاربران آیفون اپل هستید و درمورد Pegasus چیزی نشنیده‌اید بنابراین حتمن باید این مطلب را خوانده و نگران این موضوع باشید. ممکن است آیفون شما در معرض خطر ابتلا به یک نرم‌افزار جاسوسی بسیار قدرتمند باشد که این روزها بسیاری از گوشی‌های هوشمند را درگیر خود کرده‌است. این نرم‌افزار جاسوسی به Pegasus موسوم است. البته آری، این یک حقیقت واضح است که آیفون‌ها بسیار کمتر از گوشی‌های اندرویدی و به ندرت به چنین نرم‌افزارهای جاسوسی آلوده می‌شوند. اخیرن نیز گزارش‌های بسیار زیادی را مبنی بر آلودگی گوشی‌های اندرویدی دریافت کرده‌ایم. اما Pegasus متفاوت است.

همین 25 آگوست بود که اپل به صورت رسمی به تمامی دارندگان آیفون توصیه کرد که iOS خود را به‌روز کرده تا بسته امنیتی جدید اپل را دریافت کنند.
در حال حاضر Pegasus به عنوان پیشرفته‌ترین نرم‌افزار جاسوسی که تاکنون ساخته شده‌است شناخته میشود. این نرم‌افزار جاسوسی توسط شرکتی اسراییلی موسوم به NSO ساخته شده و گوشی‌های آیفون، اندروید و بلک‌بری را هدف قرار داده‌است. کاربران نمی‌توانند حضور این نرم‌افزار جاسوسی را در گوشی خود تشخیص دهند، حتی بعد از اینکه گوشی‌شان کاملن آلوده شد و مورد جاسوسی قرار گرفت. هیچ نرم‌افزار امنیتی نیز توانایی مقابله با آن را ندارد. حتی آیفون اپل نیز در این داستان از شر Pegasus در امان نمانده است. Pegasus به صورت خودکار خودش را در قلب سیستم‌عامل نصب میکند.

اگر برای مثال نگران این هستید که نکند Pegasus پیام‌های واتساپ یا تلگرام شما را بخواند، باید بگوییم که بله!! Pegasus به راحتی قادر به انجام این کار است.
اما بدترین قسمت ماجرا را هنوز نشنیده‌اید! حقیقت این است که حالا همه‌چیز به شانس شما بستگی دارد، اگر تا الان Pegasus آیفون شما را هدف قرار نداده‌است که بهتر است هرچه سریعتر iOS خود را به‌روز کنید، ولی بهتر است بدانید که اگر این اتفاق افتاده است حتی به‌روز کردن iOS نیز باعث خروج Pegasus از آیفون شما نخواهد شد. بهترین کار در حال حاضر این است که منتظر باشیم اپل این مشکل را به طور کلی مرتفع کند.

اما برای اینکه بدانیم آیا آیفون‌مان توسط Pegasus مورد حمله قرار گرفته است یا نه این مراحل را طی کنید:

1- نرم‌افزار رایگان Lookout را بر روی آیفون خود نصب کنید.
2- وارد نرم‌افزار شده و حساب خود را بسازید.
3- برای دستگاه‌هایی که جیلبریک نیستند، اگر نرم‌افزار به شما پیام Secure را داد بنابراین هیچ جای نگرانی نیست. اما اگر پیام Warning یا Caution را دریافت کردید بر روی گزینه Security تپ کنید تا دلیل موضوع را بررسی کنید. سپس بر روی System advisor تپ کنید تا ببینید آیا دلیل این پیام Pegasus است یا خیر.
4- اگر دستگاه‌تان جیلبریک است نیز به احتمال فراوان پیام Warning یا Caution را دریافت خواهید کرد که در این صورت همان مراحل قبل را طی کنید تا ببینید آیا دلیل این پیام Pegasus است یا جیلبریک بودن دستگاه.

Share This

نظر بدهید