اپل با معرفی آی او اس 11 بیش از 200 هزار نرم‌افزار را از اپ‌استور حذف خواهد کرد

اپل با معرفی آی او اس 11 بیش از 200 هزار نرم‌افزار را از اپ‌استور حذف خواهد کرد

اگرچه با رونمایی از نسخه جدید سیستم‌عامل آی او اس هنوز هم چند ماهی فاصله داریم، تحلیل‌هایی که اخیرا منتشر شده‌اند بیان می‌کنند که بروزرسانی آی او اس 11 باعث خواهد شد پشتیبانی از صدها تا هزاران نرم‌افزار در اپ‌استور به پایان برسد و این نرم‌افزارها بر روی آی او اس 11 غیر قابل استفاده خواهند بود.

اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح دهیم باید بگوییم که بر اساس اطلاعاتی که به تازگی توسط کمپانی Sensor Tower (یک شرکت فعال در حوزه آمارهای نرم‌افزاری) منتشر شده است، نسل بعدی سیستم‌عامل آی او اس ممکن است منجر به مرگ ۱۸۷۰۰۰ نرم‌افزار در اپ‌استور شود و پشتیبانی از آنها به اتمام برسد. این در حالی است که این کمپانی پیش‌بینی کرده که این رقم در نهایت بسیار فراتر هم برود.

دلیل این اتفاق این است که به احتمال قوی اپل پس از عرضه نهایی آی او اس 11 در پاییز امسال، پشتیبانی از نرم‌افزارهایی که تنها دارای نسخه ۳۲ بیتی هستند را پایان خواهد داد. این موضوع برای نخستین بار به وسیله یک پیغام پاپ‌آپ در نسخه بتا از آی او اس 10.3 بود که به توسعه‌دهندگان و کاربرانی که از این نسخه بتا استفاده میکردند تذکر داده شد؛ این پیغام (همانطور که در تصویر زیر هم می‌بینید) به وضوح بیان میکند که نرم‌افزارهای ۳۲ بیتی در نسخه‌های آینده آی او اس قابل استفاده نخواهند بود.

آی او اس 11

بر اساس یافته‌های کمپانی Sensor Tower حدود ۸ درصد (یا تقریبا ۱۸۷۰۰۰ عدد) از نرم‌افزارهایی که در حال حاضر بر روی اپ‌استور قابل استفاده هستید در زمره نرم‌افزارهای ۳۲ بیتی قرار می‌گیرند. اگرچه این تعداد نرم‌افزار بسیار زیاد به نظر می‌رسند، اما در محاسبات Sensor Tower این نرم‌افزارها تنها شامل آنهایی میشود که پیش از سپتامبر سال ۲۰۱۳ در اپ‌استور بارگذاری شده‌اند و یا از آن زمان تا کنون بروزرسانی نشده‌اند. بنابراین تعداد واقعی این نرم‌افزارها (که با عرضه آی او اس 11 از اپ‌استور حذف خواهند شد) ممکن است بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌های Sensor Tower باشد.

آی او اس 11

اپل زمانی برای اولین بار از نرم‌افزارهای ۶۴ بیتی با کیفیتی معادل با نرم‌افزارهای سیستم‌های دسکتاپ پشتیبانی کرد که پردازنده A7 را معرفی کرده بود؛ یک پردازنده ۶۴ بیتی نسل اولی «سیستم بر روی چیپ» که در سپتامبر سال ۲۰۱۳ معرفی شد و علاوه بر استفاده در آیفون 5s، بعدها در نوامبر همان سال نیز در اولین نسل از آیپد ایر استفاده شد. اما با اینکه دستگاه‌های اپل پس از آن تاریخ تا کنون به صورت پیش‌فرض از نرم‌افزارهای 64 بیتی پشتیبانی می‌کرده‌اند، اپل هیچ‌گاه تا پیش از فوریه سال 2015 از توسعه‌دهندگان نخواسته بود که نرم‌افزارهای خود را به صورت 64 بیتی طراحی کنند.

برای اینکه متوجه جدی بودن موضوع حذف نرم‌افزارهای اپ‌استور شوید همین حقیقت بس است که بدانید اپل فرایند حذف کردن نرم‌افزارهای مخرب یا تاریخ گذشته را از اکتبر سال پیش آغاز کرده است و از آن زمان تا به حال 47300 نرم‌افزار را از اپ‌استور کنار گذاشته است. بنابراین نیازی به گفتن این موضوع نیست که تا زمان معرفی آی او اس 11 (که در مراسم WWDC امسال معرفی خواهد شد) نیز تعداد زیاد دیگری از چنین نرم‌افزارهایی از اپ‌استور حذف خواهند شد.

البته این موضوع هنوز هم کاملا قطعی نیست که اپل به سادگی و طی یک شب حدود ربع میلیون نرم‌افزار را از اپ‌استور خود بیرون بیاندازد. اما به هر ترتیب مجبوریم صبر کنیم و ببینیم برنامه‌های اپل در این زمینه پس از معرفی آی او اس 11 در مراسم WWDC 2017 چیست.

Source | iDrop News

Share This

نظر بدهید