راهنمای خرید مک بوک های 2017 : مک بوک، مک بوک ایر و یا مک بوک پرو، کدامیک برایتان مناسب‌اند؟

راهنمای خرید مک بوک های 2017 : مک بوک، مک بوک ایر و یا مک بوک پرو، کدامیک برایتان مناسب‌اند؟

مک بوک های 2017 اپل بروزرسانی شده‌اند و به پردازنده‌های سریعتری مجهز شده‌اند، اما آیا برای شما این موضوع میتواند دلیلی کافی برای خرید این دستگاه‌ها یا آپگرید کردن به آنها باشد؟
اگر در بازار منتظر زمانی مناسب برای خرید یک لپتاپ بوده‌اید حالا زمان آن فرا رسیده است. جدیدترین و بهترین اعضای خانواده مک بوک اپل بروزرسانی شده‌اند و به پردازنده‌های Kaby Lake اینتل (که مدت زیادی انتظار آنها را می‌کشیدیم)، حافظه SSD تا ۵۰ درصد سریعتر و یک استاندارد گرافیک سریعتر برای مک بوک پرو 15 اینچی مجهز شده‌اند. اپل همچنین قیمت مدل پایه مک بوک پرو 13 اینچی را کاهش داده و به تنها ۱۲۹۹ دلار رسانده است تا به قیمت مک بوک نزدیک باشد. در خانواده مک بوک حالا سریعترین لپتاپ‌هایی که تا کنون اپل تولید کرده است حضور دارند. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا شما باید یکی از مک بوک های 2017 را خریداری کنید؟


راهنمای خرید مک بوک پرو های 2017 : آیا دستگاه فعلی شما یکی از مک بوک های 2013 به قبل است؟

مک بوک های 2017

چهار سال ممکن است در حالت عادی مدت زمانی طولانی به حساب نیاید، اما در دنیای تکنولوژی مدت زمانی بسیار طولانی است. سال‌های تکنولوژی بسیار طولانی هستند؛ یک لپتاپ مک که چهار سال از عمرش می‌گذرد مثل لپتاپی است که ۲۸ سال از عمرش گذشته باشد. چنین لپتاپی قدیمی به حساب می‌آید، فاقد تکنولوژی‌‌های بسیار مهمی است که از جدیدترین قابلیت‌های سیستم‌عامل مک او اس استفاده می‌کنند و در حال حاضر احتمالا سرعت عملکرد آن کمی کاهش یافته است، زیرا شما آن را در طول این چهار سال پر کرده‌اید از اسناد، تصاویر و ویدئوهای مختلف. البته من می‌دانم که چنین دستگاهی هنوز هم عملکردی بسیار عالی دارد و شما آن را دوست دارید، اما زمان آپگرید کردن دستگاه شما فرا رسیده است.

یکی از دوستان اخیرا از من پرسید که چرا نمی‌تواند گوشی یا تبلت و یا لپتاپ خود را برای ۱۰ سال مداوم استفاده کرده و نگران این نباشد که دستگاهش یه سرعت قدیمی شود. من به او گفتم «چرا می‌خواهی دستگاهی با ۱۰ سال عمر استفاده کنی؟ آن هم زمانی که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و محصولات جدید به سرعت طراحی می‌شوند.»
خوب بله درست است، مک بوک قدیمی شما هنوز هم عالی کار میکند؛ اما چرا باید بخواهید از یک دستگاه بسیار قدیمی استفاده کنید؟ آن هم زمانی که می‌توانید از یک لپتاپ به شدت باریک و سبک استفاده کنید که به یک صفحه نمایش مجهز به گستره وسیع رنگی، اسپیکرهای بهتر، پردازنده‌های پیشرفته Kaby Lake و بسیاری از قابلیت‌های دیگر مجهز است.

با وجود این مسائل اگر دستگاه فعلی شما یکی از مدل‌های اخیر مک بوک، مک بوک پرو و یا مک بوک ایر است شاید دلایل زیادی برای ارتقای لپتاپ‌تان وجود نداشته باشد. برای مثال جدیدترین مدل مک بوک پرو فاقد درگاه کارت SD است و همه درگاه‌های آن از نوع USB-C است. علاوه بر این مکانیزم پروانه‌ای در کیبورد دستگاه استفاده شده است، آن هم به جای مکانیزم سوییچ قطعی (scissor switch) که در کیبورد مک بوک پرو های قدیمی‌تر استفاده میشد. اگر این تغییرات برای شما حیاتی نیستند و دستگاه مک فعلی شما تنها دو سال از عمرش می‌گذرد شاید بهتر باشد که یک سال دیگر نیز از دستگاه خود استفاده کنید. البته ممکن نیست که تغییراتی که در مک بوک پرو اعمال میشود مجددا توسط اپل به حالت اولیه برگردانده شود، ولی با انجام این کار زمان بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا با دنیای بدون درگاه و کیبوردهای آشنای همیشگی آشنا شده و عادت کنید. علاوه بر این دقت کنید که لپتاپ دو ساله شما آنقدری از عمرش نمی‌گذرد که بتوان آن را یک لپتاپ قدیمی دانست، فقط می‌توان گفت که در حال قدیمی شدن است.


راهنمای خرید مک بوک پرو های 2017 : آیا همین حالا به یک لپتاپ سریع‌تر احتیاج دارید؟ 

مک بوک های 2017

زمانی که یک شخص شروع میکند به فکر کردن در مورد جایگزین کردن لپتاپش، درست همان زمانی است که لپتاپ فعلی این شخص کند شده است و شروع کرده است به قدیمی شدن. اگر نیاز دارید که مک بوک شما پا به پای شما حرکت کند شاید وقت آن رسیده باشد که آن را ارتقا دهید.

مک بوک ایر 2017 بروزرسانی‌های اندکی را دریافت کرد؛ فقط یک پردازنده 1.8 گیگاهرتزی Broadwell اینتل که اندکی سریعتر از نسل قبل است (در نسل قبل این دستگاه که همان مدل 2015 است از پردازنده 1.6 گیگاهرتزی اینتل استفاده شده است). در حدود یک سال پیش این دستگاه از ناحیه حافظه رم ارتقا داده شد و رم دستگاه به 8 گیگابایت افزایش داده شد، بنابراین قطعا مک بوک ایر فعلی نسبت به دو سال پیش سریعتر شده است؛ اما با این حال در طول این سالها بروزرسانی خاص دیگری را دریافت نکرده است. با وجود این مسائل باید بدانید که شروع قیمت مک بوک ایر تنها 999 دلار است، بنابراین می‌توان آن را بهترین لپتاپ پایه از میان مک بوک های 2017 برای کسانی که قصد مهاجرت از ویندوز را دارند دانست.

مک بوک 2017 نیز به نسل هفتم پردازنده‌های اینتل از نوع M3 یا Core i5 و یا Core i7 مجهز است که فرکانس آنها تا 3.6 گیگاهرتز است و در کنار آنها از حافظه پرسرعت‌تر SSD نیز استفاده شده است. پردازنده این دستگاه با مصرف اندکی کار خود را انجام میدهد، این موضوع بدین معنی است که این پردازنده گرمای کمتری را نیز تولید میکند. بُرد منطقی آن نیز بر روی یک صفحه گرافیتی غیریکنواخت قرار گرفته است. به همین دلیل است که اپل از پنکه خنک‌کننده در کنار آن استفاده نکرده است. این دستگاه حالا بسیار سریعتر از قبل است و در عین حال دمای آن نیز اصلا بالا نمی‌رود.

مک بوک پرو اما در میان مک بوک های 2017 بزرگترین بروزرسانی‌ها را دریافت کرد، اما در حقیقت این اتفاق در سال 2016 افتاد. اما دارای یک مک بوک پرو 2016 هستید حتی نباید الان در حال خواندن این مطلب باشید. اما اگر مدل مک بوک پرو شما قدیمی‌تر است باید بدانید که مک بوک پرو 2017 اپل بهترین لپتاپ این کمپانی تا کنون است. می‌توانید از نسل هفتم پردازنده‌های اینتل با فرکانس 3.1 تا 4.1 گیگاهرتز و سرعت 2.2 تا 3.2 گیگابایت بر ثانیه بر روی حافظه SSD آن استفاده کنید. مدل 15 اینچی این دستگاه به کارت گرافیک Radeon Pro و تا 4 گیگابایت حافظه GDDR5 مجهز است. مدل 13 اینچی این دستگاه نیز به 64 گیگابایت DRAM همراه با گرافیک‌های پرشتاب مجهز است.

همانطور که متوجه شده‌اید مک بوک های 2017 بسیار سریع هستند. احتمالا مدتی طول میکشد تا اپل خط تولید لپتاپ‌های خود را سریعتر یا قویتر از حالت فعلی‌اش بکند. اگر می‌خواهید سرعت انجام کارهای خود را به زودی بالا ببرید، حالا زمانش فرا رسیده است که بر روی خانواده مک بوک های 2017 سرمایه‌گذاری کنید. در غیر این صورت شاید یک سال دیگر نیز منتظر بمانید (شاید هم بیشتر) تا بتوانید یک دستگاه سریعتر را تهیه کنید.


راهنمای خرید مک بوک پرو های 2017 : آیا شما واقعا به یک دستگاه دسکتاپ احتیاج دارید اما فکر می‌کنید مک بوک هم کارتان را راه می‌اندازد؟

مک بوک های 2017

خوب… راستش اشتباه نمی‌کنید اگر فکر می‌کنید مک بوک پرو می‌تواند مثل یک دسکتاپ برای شما کار کند، به خصوص به این دلیل که این دستگاه از صفحات نمایش خارجی 5K نیز پشتیبانی میکند. اگر پول لازم برای خرید چنین نمایشگری را دارید (یا اینکه همین حالا دارای یک نمایشگر عالی هستید)، قطعا از استفاده همزمان از مک بوک پرو و نمایشگر عالی خود و مشاهده عملکرد ترکیبی آنها ناامید نخواهید شد. حتی بگذارید بهتر از این فکر کنیم…، در چنین شرایطی دستگاه دسکتاپ فرضی شما می‌تواند تبدیل شود به یک دستگاه لپتاپ قابل حمل و عالی، آن هم بدون اینکه هیچ چیز خاصی را از دست بدهید. کافی است که مک بوک پرو خود را از نمایشگرتان جدا کنید تا بتوانید آن را به هر جایی با خود ببرید.

موضوع این است که جدیدترین و بهترین اعضای خانواده مک بوک ها اگرچه قدرت لازم برای انجام هر کاری را دارا هستند، اما همچنان «مک بوک» هستند. در کنار جک هدفون اعضای این خانواده تنها از درگاه‌های USB-C استفاده شده است و هیچ چیز دیگری وجود ندارد. نه درگاه کارت SD و نه درگاه‌های USB-A. حتی درگاه کابل اترنت نیز برای اتصال مستقیم دستگاه به روتر وجود ندارد. اگر دارای تعداد زیادی لوازم جانبی هستید (مثل هارد درایوهای جانبی، میکروفون‌ها، دوربین‌ها و یا حتی شارژرهای آیفون) که می‌خواهید آنها را به دستگاه خود متصل کنید باید بدانید که بدون استفاده از آداپتورها و تبدیل‌های مخصوص نمی‌توانید هیچکدام از آنها را به مک بوک 2017 خود متصل کنید. البته لازم است این نکته را نیز متذکر شوم که بسیاری از نمایشگرهای خارجی حالا دارای چند درگاه مختلف هستند و نیازی نیست آنقدرها هم نگران این موضوع باشید.

اگر فکر می‌کنید به دستگاهی بسیار قدرتمند احتیاج دارید و در عین حال نیازی به حمل کردن آن با خود ندارید شاید بهتر باشد نگاهی بیاندازید به جدیدترین مدل از آیمک یعنی آیمک 2017 که آن را نیز می‌توانید از همین حالا خریداری کنید.

یا اینکه اگر می‌خواهید با قدرت بی‌نظیر کامپیوتر خود زمین و زمان را به هم بریزید بهتر است نگاهی بیاندازید به «آیمک پرو» که قرار است در ماه دسامبر سال جاری عرضه شود. آیمک پرو یک ماشین شگفت‌انگیز است.


راهنمای خرید مک بوک پرو های 2017 : آیا دستگاه‌های جانبی شما دارای اتصالات USB هستند؟ 

مک بوک های 2017
همانطور که در بالا هم اشاره شد تمامی اعضای خانواده مک بوک های 2017 حالا دارای درگاه‌های نوع USB-C هستند (البته جز این نوع درگاه، جک ۳/۵ میلیمتری هدفون نیز تعبیه شده است)، بنابراین بسیاری از لوازم جانبی و گجت‌های خود را مثل میکروفون‌ها، دوربین‌ها، هارد درایوها و حتی آیفون (بله، مضحک است) نمی‌توانید به صورت مستقیم به خانواده مک بوک های 2017 متصل کنید. در عوض باید یک یا چند تبدیل USB-A به USB-C برای این نوع اتصالات تهیه کنید. می‌توانید از یک هاب چند درگاهه برای اتصال همزمان چند دستگاه جانبی استفاده کنید تا بدین ترتیب به دانگل‌های کمتری احتیاج داشته باشید. اما به هر حال باز هم به اتصال دستگاه‌های مورد علاقه خود با استفاده از دانگل به مک بوک نیاز دارید. خبر خوب این است که USB-C آینده درگاه‌ها را شکل میدهد و در چند سال آینده خواهیم دید که تعداد بیشتر و بیشتری از لوازم جانبی از این نوع اتصال پشتیبانی خواهند کرد.


راهنمای خرید مک بوک پرو های 2017 : خوب آیا باید دستگاه فعلی خود را به یکی از مک بوک های 2017 ارتقا دهید؟

مک بوک های 2017
البته واضح است که قیمت دستگاه یک فاکتور مهم در این موضوع است که آیا یک کاربر مک بوک جدیدی را خریداری خواهد کرد یا خیر. اما اگر وضعیت بودجه هیچکدام از کاربران را در نظر نگیریم (که البته کار محالی هم هست، زیرا وضعیت هر شخصی متفاوت است)، پاسخ کوتاه برای شما چنین خواهد بود: اگر عمر مک بوک فعلی شما کمتر از یک سال است، خیر! اگر عمر مک بوک فعلی شما ۴ سال یا بیشتر است، بله! کسانی که عمر دستگاهشان بین این دو حالت است پیشنهادات من را در پایین بخوانند.


راهنمای خرید مک بوک پرو های 2017 : چه کسانی باید مک بوک ایر بخرند؟

اگر در حال مهاجرت از ویندوز به مک هستید و اولین تجربه شما با مک محسوب میشود، اگر بودجه شما زیاد نیست، یا اگر نمی‌خواهید از لپتاپ خود برای انجام کارهای سنگین یا خاصی استفاده کنید، مک بوک ایر ارزان‌قیمت‌ترین (نسبت به سایرین) مک بوک مدل پایه است. اگر در حال حاضر از یک مک بوک ایر مدل ۲۰۱۵ یا ۲۰۱۶ استفاده می‌کنید حتی متوجه بروزرسانی‌های اندک مدل ۲۰۱۷ هم نخواهید شد و بنابراین نیازی نیست که مک بوک ایر 2017 را خریداری کنید. در عوض ممکن است مک بوک جدید و یا مک بوک پرو برای شما انتخاب بهتری باشد.


راهنمای خرید مک بوک پرو های 2017 : چه کسانی باید مک بوک بخرند؟

مک بوک استاندارد ۱۲ اینچی دو سال پیش معرفی شد و در زمینه قطعات اصلی‌اش بروزرسانی‌های اندکی را دریافت کرده است. فقط همین را می‌توان گفت که نسبت به نسل قبلی بسیار سریعتر شده است. این دستگاه حالا به پردازنده Kaby Lake اینتل از سری‌های M3 و i5 و i7 و همچنین حافظه SSD سریعتر مجهز شده است. حتی در مقایسه با دو سال پیش نیز می‌توان اینها را یک بروزرسانی بزرگ دانست. اما اگر عمر مک بوک شما کمتر از دو سال است آیا ارزش دارد که آن را ارتقا دهید؟ حقیقتا خیر! یعنی تا زمانی که مشکلی برای مک بوک فعلی شما به وجود نیامده است خیر (یعنی مشکلی که شما را مجبور کند دستگاه خود را به کمک خدمات پس از فروش اپل تعمیر کنید). درست است که سرعت مک بوک جدید بالاتر است، اما نه تا آن حد که به همین زودی قید مک بوک فعلی خود را زده و آن را خریداری کنید. این مک بوک جدید و میان رده اپل جز پردازنده و حافظه SSD خود بروزرسانی دیگری را دریافت نکرده است. اگر عمر مک بوک فعلی شما کمتر از دو سال است و با سرعت بالایی کار میکند پیشنهاد من این است که یک سال دیگر نیز از آن استفاده کنید. این احتمال وجود دارد که اپل این دستگاه را با قابلیت‌های بزرگ جدیدی بروز کند (مثل یک ترکپد بزرگتر و یا حتی حسگر اثر انگشت).

اما از طرفی اگر عمر مک بوک شما بیشتر از چهار سال است، یا اگر به دنبال لپتاپ مکی هستید که بتوانید از آن برای کارهای روزمره و با قابلیت حمل راحت‌تری استفاده کنید (کارهایی که از نظر گرافیکی سنگین نیستند)، باید بگوییم که بله، بهتر است مک بوک جدید را خریداری کنید. این یک دستگاه بسیار باکیفیت است و هرگز شما را ناامید نخواهد کرد. بسیاری از کاربران مک بوکی که من می‌شناسم تمایلی به تعویض مک بوک خود را لپتاپ‌های سایر کمپانی‌ها ندارند، حال عمر مک بوک آنها هرچقدر هم که باشد. این مک بوک جدید را می‌توان گل سرسبد لپتاپ‌ها دانست… نه زیادی بزرگ، نه زیادی کوچک. درست به اندازه.


راهنمای خرید مک بوک پرو های 2017 : چه کسانی باید مک بوک پرو بخرند؟

پاسخ کوتاه به شما در اینجا چنین است: اگر مک بوک پرو 2016 را خریداری کرده‌اید نیازی نیست که دستگاه خود را به مدل 2017 ارتقا دهید. یک هشدار برای شما: اگر مک بوک پرو خود را به تازگی خریده‌اید ببینید آیا می‌توانید آن را پس داده و با مدل 2017 عوض کنید یا خیر. این اتفاق برای من در مورد خرید آیمک 5K افتاد. من دقیقا چند روز پیش از اینکه اپل قیمت آیمک مدل 5K خود را کاهش دهد و مدل 4K را بازنشسته اعلام کند به فروشگاه اپل رفته بودم و آیمک 4K را خریداری کرده بودم. البته من موفق شدم آیمکی که خریداری کرده بودم را تعویض کنم و مدل 5K را تهیه کنم، هیچ سوالی نیز از من پرسیده نشد. بدون هیچ مشکلی این کار را می‌توانید در فروشگاه اپل انجام دهید.

اگر مک بوک پرو شما قدیمی‌تر از سال 2016 است شدیدا به شما توصیه میکنم که دستگاه خود را بروزرسانی کنید. من در حال حاضر از مک بوک پرو مجهز به تاچ بار خود استفاده میکنم و معتقدم این بهترین دستگاه مکی است که تا کنون داشته‌ام. ممکن است کمی این حرفم متعصبانه به نظر بیاید، ولی من واقعا نمیفهمم کاربران چرا مک بوک و یا مک بوک ایر را خریداری می‌کنند، آن هم زمانی که مک بوک پرو تمامی آنچه از یک لپتاپ انتظار دارید را در اختیار شما قرار میدهد و حتی بیشتر. بروزرسانی‌هایی که در مدل 2016 نسبت به مدل 2015 ایجاد شده است بسیار قابل توجه هستند. مدل 2016 حالا بسیار سریعتر، بسیار سبک‌تر و بسیار بهینه‌تر است. درست است بله، این دستگاه فقط دارای درگاه‌های USB-C است، اما این موضوع در آینده‌ای نزدیک کاملا عادی و فراگیر خواهد شد.

اگر در جستجوی یک کامپیوتر جدیدی بوده‌اید که بتوانید آن را همراه با خود همه‌جا ببرید و علاوه بر آن بتوانید آن را به نمایشگرهای 5K متصل کرده و بیشترین کارایی ممکن را از آن ببرید، مک بوک پرو 2016 بدون هیچ سوال یا شکی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.


Source | iMore

Share This

نظر بدهید