آموزش جامع و تصویری حذف کردن آهنگ های آیفون و آیپد و آیتونز و آیکلود

آموزش جامع و تصویری حذف کردن آهنگ های آیفون و آیپد و آیتونز و آیکلود

چه بخواهید یک آهنگ را از آیفون حذف کنید و چه بخواهید تمامی آهنگ‌های آیفون را حذف کنید، در هر دو صورت فرایند حذف کردن آهنگ های آیفون می‌تواند یک فرایند طولانی به همراه چندین سوال باشد که شما را گیج خواهد کرد. برای مثال بسیاری از کاربران در مورد این موضوع دچار سردرگمی هستند که آهنگ‌ها از کجا حذف می‌شوند؟! به خصوص زمانی که از Apple Music نیز استفاده می‌کنید بسیار مهم خواهد بود که بدانید تفاوت بین حذف کردن یک آهنگ از آیفون و حذف کردن آن از iCloud Music Library یا آیتونز در چیست. همچنین ممکن است زمانی برسد که بخواهید «تمامی» آهنگ‌های خود را از آیفون حذف کنید. یا اینکه شاید حجم خالی حافظه آیفون شما محدود باشد و بخواهید با حذف کردن آهنگ‌هایی که دانلود کرده‌اید مقداری فضا آزاد کنید و در عین حال آهنگ‌هایی که حذف می‌کنید را همچنان بر روی مجموعه iCloud Music Library خود نگهدارید. ما همه حالت‌های مختلف این موضوع برای حذف کردن آهنگ های آیفون، آیتونز و آیکلود در نظر گرفته و در قالب این آموزش جامع تقدیم‌تان می‌کنیم.


فهرست مطالب این آموزش :

  • اگر به حذف کردن آهنگ های آیفون اقدام کنیم، آیا این آهنگ‌ها بر روی آیتونز باقی می‌مانند؟ بر روی آیکلود چطور؟
  • نحوه حذف کردن آهنگ های آیفون
  • نحوه حذف کردن آهنگ های آیفون، بدون اینکه از روی آیکلود نیز حذف شوند
  • نحوه حذف کردن «تمامی» آهنگ‌های آیفون و آیپد
  • نحوه حذف کردن آهنگ ها از آیتونز در مک یا ویندوز
  • نحوه بهینه سازی فضای آهنگ ها در آی او اس 10


برای انجام این کارها یک سری تفاوت‌های مهم ولی جزیی میان کاربران سرویس Apple Music و کسانی که مشترک این سرویس نیستند وجود دارد. به خصوص زمانی که قصد حذف کردن آهنگ های آیفون را دارید بسیار مهم است که دقیقا بدانید قرار است چه آهنگ‌هایی را از کجا حذف کنید : آیفون و آیپد، آیتونز و یا آیکلود. علاوه بر این اگر قصد دارید تمامی آهنگ‌های آیفون خود را حذف کنید ولی می‌خواهید آنها را بر روی مجموعه آیتونز یا آیکلود خود نگهدارید، این آموزش کمک بسیار زیادی را به شما خواهد کرد. ممکن است این فرایند بسیار طولانی به نظر برسد، اما اگر مطمئن نیستید که آهنگ‌های شما به چه شکلی از روی آیفون یا سایر دستگاه‌های متصل به اپل آی دی شما حذف می‌شوند مراحل این آموزش را با دقت بخوانید.


اگر به حذف کردن آهنگ های آیفون اقدام کنیم، آیا این آهنگ‌ها بر روی آیتونز باقی می‌مانند؟ بر روی آیکلود چطور؟

الف : مشترکان سرویس Apple Music

این مشترکان به فضای ابری iCloud Music Library دسترسی دارند که به آنها اجازه میدهد آهنگ‌های خود را بر روی فضای ابری اینترنتی آیکلود ذخیره کنند. از آنجا که چنین آهنگ‌هایی بر روی فضای ابری ذخیره می‌شوند بر روی همه دستگاه‌های کاربر قابل دسترسی خواهند بود (آیپد و آیفون و مک).

هنگامی که آهنگی را از فضای ابری به دستگاه خود دانلود می‌کنید این آهنگ وارد حافظه دستگاه شما میشود تا بتوانید به صورت آفلاین از آن استفاده کنید.

آهنگی را که بر روی آیفون خود دانلود می‌کنید به صورت خودکار وارد سایر دستگاه‌های شما (مک و آیپد) نمی‌شود، اما بر روی این دستگاه‌ها می‌توانید از طریق فضای ابری به آهنگ مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید.

هنگامی که اقدام به حذف کردن آهنگ های آیفون خود می‌کنید دو حالت وجود دارد :یا آهنگ خود را حذف خواهید کرد و یا «دانلود» خود را. قسمت مهم ماجرا اینجاست که در دو بخش توضیح می‌دهیم :

۱ – اگر «دانلود» خود را حذف کنید دیگر نمی‌توانید از آن به صورت آفلاین استفاده کنید، اما آهنگ مربوطه همچنان بر روی فضای iCloud Music Library باقی خواهد ماند. همچنین این آهنگ هنوز هم بر روی تمامی دستگاه‌های شما (که به آیکلود متصل هستند) برای استفاده آنلاین قابل دسترسی است، چه با اینترنت وای فای و چه با اینترنت سلولار همراه. این موضوع بدین معنیست که آهنگ شما بر روی آیتونز نیز قابل دسترسی است.

۲ – اگر آهنگ خود را از مجموعه آهنگ‌هایتان حذف کنید این آهنگ از روی فضای آنلاین iCloud Music Library نیز حذف خواهد شد. از این به بعد بر روی هیچ کدام از دستگاه‌های خود نمی‌توانید از این آهنگ استفاده کنید. این موضوع بدین معنیست که این آهنگ از آیتونز شما نیز حذف میشود.

ب : کاربرانی که مشترک سرویس Apple Music نیستند.

تمامی آهنگ‌هایی که شما از طریق آیتونز یا دستگاه خود همگام سازی می‌کنید بر روی حافظه دستگاه ذخیره می‌شوند. هنگامی که اقدام به حذف کردن آهنگ های آیفون خود می‌کنید این آهنگ‌ها از روی همه دستگاه‌های شما حذف می‌شوند. اما با این حال آهنگی که از آیفون خود حذف می‌کنید همچنان از روی آیتونز قابل دسترسی است. کاربری که اشتراک سرویس Apple Music را ندارند به iCloud Music Library دسترسی نخواهند داشت، مگر اینکه اشتراک iTunes Match را داشته باشند که در این صورت نکات شماره ۱ و ۲ در پاراگراف بالا برای آنها نیز صدق خواهد کرد. اما اگر آهنگ‌هایی که حذف می‌کنید جز آهنگ‌هایی باشند که از آیتونز خریداری کرده‌اید، می‌توانید آنها را مجددا از قسمت Purchases در آیتونز دانلود کنید.


نحوه حذف کردن آهنگ های آیفون

حذف کردن یک آهنگ از iCloud Music Library نیز به همین شکل است. کاربرانی که مشترک سرویس Apple Music و یا iTunes Match هستند می‌توانند به iCloud Music Library دسترسی داشته باشند. می‌توانید آهنگ‌های موجود در iCloud Music Library که بر روی دستگاهتان دانلود نشده‌اند را هنگامی که به اینترنت وای فای یا سلولار متصل هستید پخش کنید. هنگامی که یک آهنگ را از سرویس Apple Music خود حذف می‌کنید این آهنگ از روی iCloud Music Library و همچنین تتمامی دستگاه‌هایی که به iCloud Music Library شما متصل هستند حذف میشود. اما اگر بخواهید آهنگی که بر روی آیتونز خود ذخیره کرده‌اید را حذف کنید نیاز است که این کار را از طریق کامپیوتر انجام دهید. برای حذف کردن آهنگ های آیفون مراحل زیر را دنبال کنید :

مرحله ۱ – نرم‌افزار Music را باز کنید و آهنگ یا آلبومی که می‌خواهید حذف کنید را بیابید.

مرحله ۲ – اگر دستگاه شما به لمس سه‌بعدی مجهز است بر روی آهنگ یا آلبوم مورد نظرتان این حرکت فشاری را اعمال کنید تا گزینه‌های مربوطه را ببینید.

مرحله ۳ – اگر دستگاه شما فاقد لمس سه‌بعدی است برای یک لحظه آهنگ مورد نظر را لمس کرده و نگهدارید تا گزینه‌های مربوطه را ببینید.

مرحله ۴ – از فهرست گزینه‌ها عبارت Remove… را انتخاب کنید.

مرحله ۵ – حالا بر روی گزینه Delete تپ کنید تا آهنگ حذف شود. حذف کردن یک آهنگ از مجموعه آهنگ‌ها با این روش، فایل دانلود شده این آهنگ را نیز حذف خواهد کرد.

حذف کردن آهنگ های آیفون حذف کردن آهنگ های آیفون

مرحله ۶ – اگر شما فاقد اشتراک سرویس Apple Music و یا iTunes Match هستید نیز تنها گزینه شما گزینه Delete from Library خواهد بود.

مرحله ۷ – بر روی آیفون شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آیتونز و ریستور کردن آهنگ خریداری شده آن را مجددا دانلود کنید. اگر هم این آهنگ مال خودتان است (یعنی آن را از جایی جز آیتونز تهیه کرده‌اید) همچنان می‌توانید از روی آیتونز در کامپیوتر به آن دسترسی داشته باشید.

اگر نیاز است که تمامی آهنگ‌ها و یا تعداد زیادی از آنها را از روی آیفون خود حذف کنید نیز بهتر است صبور باشید، این موضوع را نیز در بخش‌های بعدی این آموزش توضیح خواهیم داد.


نحوه حذف کردن آهنگ های آیفون، بدون اینکه از روی آیکلود نیز حذف شوند

هنگامی که یکی از مشترکان سرویس Apple Music هستید تمامی آهنگ‌های شما در iCloud Music Library نگهداری می‌شوند. اگر از روش بالا استفاده کرده و آهنگی را از مجموعه iCloud Music Library خود حذف کنی، برای برگرداندن آن باید ابتدا Apple Music را باز کنید، آهنگ مورد نظر را بیابید و مجددا آن را به iCloud Music Library خود اضافه کنید.

این نکته اما به شما اجازه میدهد که به سادگی فایل دانلود شده آهنگی که بر روی آیفون‌تان است را حذف کنید. انجام این کار شاید بهترین کار ممکن باشد، زیرا در این صورت آهنگ همچنان در مجموعه آهنگ‌های آیکلود شما باقی می‌ماند ولی حجمی که بر روی گوشی‌تان توسط این آهنگ اشغال شده بوده حذف میشود. برای حذف کردن آهنگ های آیفون و در عین حال نگهداشتن آنها بر روی فضای آنلاین iCloud Music Library این مراحل را طی کنید :

مرحله ۱ – نرم‌افزار Music را باژ کرده و آهنگی که می‌خواهید فایل دانلود شده آن را حذف کنید را پیدا کنید.

مرحله ۲ – اگر دستگاه شما به لمس سه‌بعدی مجهز است بر روی آهنگ یا آلبوم مورد نظرتان این حرکت فشاری را اعمال کنید تا گزینه‌های مربوطه را ببینید.

مرحله ۳ – اگر دستگاه شما فاقد لمس سه‌بعدی است برای یک لحظه آهنگ مورد نظر را لمس کرده و نگهدارید تا گزینه‌های مربوطه را ببینید.

مرحله ۴ – از فهرست گزینه‌ها عبارت Remove… را انتخاب کنید.

مرحله ۵ – حالا گزینه Remove Download را انتخاب کنید.

حذف کردن آهنگ های آیفون حذف کردن آهنگ های آیفون


نحوه حذف کردن «تمامی» آهنگ‌های آیفون و آیپد

به نیاز به حذف کردن تمامی آهنگ‌های آیفون و یا آیپد خود را دارید می‌توانید از طریق نرم‌افزار Settings به همه آنها دسترسی یافته و حذفشان کنید. این روش احتمالا سریعترین روش برای حذف کردن آهنگ های آیفون است. اگر یکی از مشترکان سرویس Apple Music باشید این یک روش خوب برای حذف کردن تمامی آهنگ‌های شماست، زیرا از این طریق می‌توانید فقط دانلودها را حذف کنید. حذف کردن آهنگ‌های نرم‌افزار Music از طریق نرم‌افزار Settings هیچ تاثیری بر روی آهنگ‌های مجموعه iCloud Music Library شما نخواهد داشت. اگر هم مشترک سرویس Apple Music نیستید که می‌توانید با این روش به حذف کردن آهنگ های آیفون خود اقدام کنید.

مرحله ۱ – نرم‌افزار Settings را بر روی آیفون باز کنید.

مرحله ۲ – بر روی گزینه Music تپ کنید.

مرحله ۳ – در قسمت DOWNLOAD بر روی گزینه Downloaded Music تپ کنید.

حذف کردن آهنگ های آیفون حذف کردن آهنگ های آیفون

مرحله ۴ – در گوشه سمت راست و بالا بر روی گزینه Edit تپ کنید.

مرحله ۵ – برای حذف کردن «تمامی» آهنگ‌ها از آیفون، دایره قرمز رنگ نزدیک گزینه All Songs را تپ کنید و سپس گزینه Delete را انتخاب کنید.

حذف کردن آهنگ های آیفون حذف کردن آهنگ های آیفون
مرحله ۶ – برای اینکه تنها آهنگ‌های دلخواهتان را حذف کنید می‌توانید دایره قرمز رنگ کنار هر کدام از آهنگ‌ها را تپ کرده و سپس گزینه Delete را انتخاب کنید.

مرحله ۷ – پس از اینکه فرایند حذف کردن آهنگ های آیفون را به اتمام رساندید بر روی گزینه Done تپ کنید.

حذف کردن آهنگ های آیفون


نحوه حذف کردن آهنگ ها از آیتونز در مک یا ویندوز

اگر همچنان در آیتونز خود آهنگ دارید (همان آهنگ‌هایی که در کامپیوترتان داشته‌اید و برای استفاده از آنها بر روی آیفون، آنها را وارد آیتونز کرده‌اید) می‌توانید از این قسمت از آموزش امروز استفاده کرده و این آهنگ‌ها را برای همیشه حذف کنید. اگر این آهنگ‌ها را از آیتونز خریداری کرده بوده‌اید پس می‌توانید آنها را حذف کرده و اگر نیازتان شد مجددا آنها را از روی آیتونز دانلود کنید. اگر آهنگ شما یکی از آهنگ‌های سرویس Apple Music شماست و بخشی از iCloud Music Library شماست و در صورت حذف کردن آن، این آهنگ از فضای iCloud Music Library یا همان آیکلود نیز حذف میشود. اما اگر آهنگ شما آهنگی است که آن را از یک CD وارد آیتونز کرده‌اید و یا از جای دیگری از روی اینترنت دانلود کرده‌اید، می‌توانید این آهنگ و فایل‌های مربوط به آن را به طور کامل از روی هارد کامپیوتر خود حذف کنید. برای حذف کردن یک آهنگ از آیتونز این مراحل را طی کنید :

مرحله ۱ – نرم‌افزار آیتونز را از روی دستگاه مک یا ویندوز خود باز کنید. در این مورد مهم نیست دستگاه شما مک است یا ویندوز، زیرا این پس از دانلود نرم‌افزار متوجه می‌شوید که نسخه مک و ویندوز تا حدود بسیار زیادی مشابه هستند.

مرحله ۲ – آهنگی که می‌خواهید حذف کنید را پیدا کنید. (به این نکته نیز دقت کنید که در صورت نیاز می‌توانید بیش از یک آهنگ را برای حذف کردن انتخاب کنید).

مرحله ۳ – بر روی آهنگ راست کلیک کنید.

مرحله ۴ – بر روی گزینه Delete کلیک کنید.

حذف کردن آهنگ های آیفون

در این لحظه از شما پرسیده میشود که آیا می‌خواهید فایل آهنگ خود را بر روی کامپیوتر نگهدارید یا می‌خواهید آن را نیز حذف کنید. اگر فایل را نگهدارید همیشه می‌توانید نظرتان را عوض کرده و در زمانی دیگر مجددا آهنگ را به آیتونز فراخوانی کنید. اگر هم آن را حذف کنید که به سطل زباله سیستم‌تان منتقل میشود.


نحوه بهینه سازی فضای آهنگ ها در آی او اس 10

بهینه سازی فضای آهنگ‌های آیفون در آی او اس 10 کاملا ساده است و تماما به صورت خودکار انجام میشود. بهینه سازی فضای آهنگ‌ها در آیفون به معنی انتخاب کردن حداقل حجمی است که شما می‌خواهید آهنگ‌ها بر روی آیفون‌تان اشغال کنند؛ با انتخاب این حجم، آیفون به صورت خودکار سایر آهنگ‌های اضافی را که کمتر از دیگر آهنگ‌ها گوش می‌دهید حذف میکند. من عاشق این قابلیت هستم، زیرا به من اجازه میدهد به صورت خودکار فضای خالی در آیفونم به وجود آورم، آن هم در صورتی که همچنان تمامی آهنگ‌هایم در فضای ابری iCloud Music Library قابل دسترسی مجدد هستند. برای فعالسازی قابلیت بهینه سازی خودکار فضای آهنگ‌ها در آیفون مراحل زیر را طی کنید :

مرحله ۱ – نرم‌افزار Settings را باز کنید.

مرحله ۲ – بر روی گزینه Music تپ کنید.

مرحله ۳ – گزینه Optimize Storage را انتخاب کنید.

مرحله ۴ – گزینه Optimize Storage را به حالت فعال در آورید.

حذف کردن آهنگ های آیفون حذف کردن آهنگ های آیفون
مرحله ۵ – در زیر قسمت Minimum Storage پنج گزینه را مشاهده می‌کنید :
None – 4 GB – 8 GB – 16 GB – 32 GB

مرحله ۶ – همان حجمی از آهنگ‌ها را انتخاب کنید که می‌خواهید آیفون‌تان به صورت دانلود شده بر روی دستگاه نگهدارد.

هنگامی که فضای اشغال شده توسط آهنگ‌های شما از حجمی که در مرحله بالا انتخاب کردید فراتر برود آیفون شما به صورت خودکار فایل دانلود شده آهنگ‌هایی که کمتر گوش می‌دهید را حذف میکند. اما باز هم فعال کردن این قابلیت هیچ تاثیری بر روی آهنگ‌های iCloud Music Library شما نخواهد گذاشت و فقط فایل دانلود شده آهنگ‌ها را حذف میکند، می‌توانید مجددا در صورت نیاز اقدام به دانلود آنها از آیتونز کنید.

Source | iPhone Life

Share This

نظر بدهید