آموزش کامل استفاده از حالت Portrait Mode و Portrait Lighting در آیفون X و آیفون 8

آموزش کامل استفاده از حالت Portrait Mode و Portrait Lighting در آیفون X و آیفون 8

حالت Portrait Mode یکی از قابلیت‌های آیفون 7 است که حالا در آیفون 8 و آیفون X جان تازه‌ای به آن بخشیده شده است و حالت Portrait Lighting نیز به آن اضافه شده است. هر دوی این حالت‌ها از اطلاعات عمیق سوژه که توسط دوربین دوگانه این آیفون‌ها به دست می‌آیند استفاده می‌کنند، آن هم چه برای جدا کردن سوژه اصلی عکس از محیط پس‌زمینه آن و چه برای متحول کرده نوردهی عکس و اضافه کردن یک نمای دراماتیک به آن. در این مطلب می‌خواهیم به شما بیاموزیم که چگونه می‌توانید از حالت Portrait Mode و حالت Portrait Lighting در آیفون به بهترین نحو استفاده کنید.


استفاده از حالت Portrait Mode در آیفون

استفاده از حالت Portrait Mode در آیفون آسان است: شما فقط عکس خود را ثبت می‌کنید و سپس آیفون بقیه کارها را خودش برایتان انجام میدهد. حالت Portrait Mode در نرم‌افزار Camera آیفون وجود دارد، آن هم در کنار سایر حالت‌های عکاسی و فیلمبرداری مثل حالت عکاسی مربعی و فیلمبرداری حرکت آهسته و پانوراما، بنابراین فقط کافی است که انگشت خود را بلغزانید و حالت Portrait Mode را انتخاب کنید.

حالت Portrait Mode

این تنظیمات باعث میشود هر بار نرم‌افزار دوربین خود را باز می‌کنید در همان حالتی باز شود که آخرین بار از آن استفاده کرده‌اید

اگر می‌خواهید همیشه زمانی که نرم‌افزار دوربین آیفون خود را باز می‌کنید حالت Portrait Mode فعال باشد (به جای اینکه هر بار مجددن به حالت پیش‌فرض و معمولی دوربین بروید)، باید ابتدا به نرم افزار Settings وارد شوید. سپس به بخش Camera رفته و گزینه Preserve Settings را فعال کنید تا از حالا به بعد هر زمانی که نرم‌افزار دوربین را باز می‌کنید، حالتی فعال باشد که آخرین بار از آن استفاده کرده بوده‌اید.

تمامی عکس‌هایی که با استفاده از حالت Portrait Mode ثبت می‌کنید در پوشه‌ای خاص در نرم افزار Photos ذخیره می‌شوند که به صورت خودکار به وجود می‌آید. حتی اگر شما صاحب مدلی از آیفون باشید که قادر به ثبت تصاویر پرتره نیست، باز هم در صورتی که یک عکس پرتره در آیفون خود داشته باشید این پوشه یا آلبوم به صورت خودکار در نرم افزار Photos شما ایجاد میشود. برای مثال شما ممکن است صاحب آیپدی باشید و در آن از همان سرویس iCloud Photo Library استفاده کنید که بر روی آیفون X شما نیز فعال است، یا اینکه ممکن است شخصی یکی از تصاویر پرتره‌ای که با آیفون خود گرفته است را از طریق سرویس آی مسیج برای شما ارسال کرده باشد.

این آلبوم در نرم افزار Photos شما جای می‌گیرد، در کنار سایر آلبوم‌هایی که آنها نیز به صورت خودکار ایجاد می‌شوند، مثل آلبوم‌های تصاویر پانوراما، Live Photos و غیره.


تصاویر سلفی به صورت پرتره

حالت Portrait Mode

استفاده از حالت Portrait Lighting برای سلفی‌ها. حالا می‌توانید عقب نشسته و استراحت کنید تا آیفون همه کارها را بکند

اگر دارای یک آیفون X هستید می‌توانید تصاویر سلفی خود را نیز به صورت پرتره بگیرید، آن هم به لطف دوربین جلوی پیشرفته این دستگاه که یک مدل سه بعدی را از چهره شما ایجاد میکند. برای استفاده از این قابلیت کافی است همان طور عمل کنید که گویا قرار است یک عکس سلفی عادی را بگیرید، اما با این تفاوت که حالا عکس سلفی شما بسیار بهتر از گذشته به نظر میرسد؛ زیرا پس‌زمینه شما که سوژه هستید به صورت بلوری و تار خواهد شد و باعث میشود تمرکز تصویر به طور کامل بر روی چهره شما قرار بگیرد.


استفاده از حالت Portrait Lighting در آیفون

قابلیت بزرگ و جدیدی که برای آیفون X و آیفون 8 ارائه شده است، حالت Portrait Lighting است. این قابلیت از اطلاعات دوربین دو لنزی دستگاه استفاده میکند تا یک مدل سه بعدی را از صحنه ایجاد کند. این مدل با چند ترفند پیشرفته مربوط به هوش مصنوعی ترکیب میشود که به آیفون اجازه میدهد کارهایی جالب را بر روی آنچه در صحنه وجود دارد انجام بدهد تا در نهایت شما بتوانید نورهای موجود در تصویر را پس از ثبت آن دستکاری کنید.

مثل نسخه‌های بتای اولیه حالت Portrait Mode که بر روی آیفون 7 پلاس اجرا میشد، حالت Portrait Lighting نیز هنوز نیاز به تکامل دارد. اگر تصویر خود را به درستی ثبت کنید می‌توانید نتیجه‌ای شگفت‌انگیز را ببینید، اما این اتفاق همیشه نمی‌افتد. برای مثال فیلتر Stage Light نور را به شکلی دراماتیک به چهره شما می‌تاباند و نمایی سیاه را به پس‌زمینه چهره شما القا میکند؛ این فیلتر می‌تواند بسیار حیرت‌انگیز باشد، اما اگر نور اولیه‌ای که در عکس شما وجود دارد لبه‌های موهای شما را هایلایت کند، ممکن است یک هاله رنگ‌پریده و عجیب را پس از استفاده از این فیلتر اطراف موهای خود ببینید.

حالت Portrait Mode

حالت‌های Portrait Mode و Portrait Lighting بسیار شگفت‌انگیز هستند

حالت Portrait Lighting از طریق گزینه Edit در نرم‌افزارهای Camera و Photos قابل دسترسی هستند. کافی است که هنگامی که عکسی را مشاهده می‌کنید بر روی گزینه Edit تپ کنید، سپس می‌توانید گردونه مجازی که پدیدار میشود را بچرخانید تا افکت نوردهی دلخواه خود را انتخاب کنید. در حال حاضر هیچ گزینه‌ای برای بهبود عکس در این حالت وجود ندارد، اما در کنار افکت Portrait Lighting می‌توانید یک فیلتر معمولی را اضافه کرده و یا ویرایش‌های عادی را انجام بدهید. همین کارها باعث می‌شوند این قابلیت حتی قدرتمندتر هم شود.


نحوه حذف کردن حالت پرتره در عکس‌ها

مجبور نیستید از همان عکس اولیه‌ای که گرفته‌اید تا همیشه استفاده کنید. در زمانی دیگر می‌توانید هر کدام از افکت‌های Portrait Mode و یا Portrait Lighting را از عکس‌های خود حذف کنید. اگر با نحوه حذف کردن بخش پویای موجود در تصاویر زنده Live Photos آشنایی دارید پس همین حالا هم می‌دانید چگونه افکت‌های پرتره را از عکس‌های خود حذف کنید. کافی است که عکس خود را باز کنید، سپس بر روی گزینه Edit تپ کنید. در صفحه آشنای ویرایش عکس یک پنل زرد رنگ را در بالای صفحه خواهید دید: Portrait. برای فعال کردن یا غیر فعال کردن تمامی بخش‌های مربوط به افکت‌های پرتره در عکس خود کافی است که بر روی همین پنل زرد رنگ تپ کنید.


آینده حالت Portrait Mode و حالت Portrait Lighting

حالت‌های Portrait Mode و Portrait Lighting نشان می‌دهند که هنگامی که قابلیت‌های پیشرفته سخت‌افزاری (مثل دوربین‌های دوگانه و یا دوربین دیوانه‌کننده فیس آی دی) را با یک سیستم نرم‌افزاری قدرتمند و مقداری خیال و رویا ترکیب می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد. حالت Portrait Mode یکی از مشکلاتی که برای دوربین‌های گوشی‌های هوشمند وجود داشته است را حل کرده است. این دوربین‌ها از نظر فیزیکی زیادی کوچک هستند و نمی‌توانند همان پس‌زمینه تار و بلوری را ایجاد کنند که در دوربین‌های عکاسی به آسانی قابل دسترسی است. این در حالی است که حالا همان تکنولوژی بازاندیشی شده است تا کاری را انجام بدهد که هیچ دوربین دیگری قادر به انجامش نیست — بازطراحی نوردهی موجود در عکس، پس از ثبت آن.

ما کاملن مطمئن هستیم که این افکت‌ها آخرین افکت‌های هوشمندانه‌ای نیستند که اپل به دوربین آیفون اضافه خواهد کرد. شاید در آینده بتوانیم از حالت Portrait Lighting بر روی ویدئوها نیز استفاده کنیم که باعث میشود ویدئوهای خانگی ما نمایی بسیار حیرت‌انگیز را به خود بگیرند، یا اینکه کاربران را قادر کنیم که فیلم‌هایی را به سبک آثار زیبای هالیوود با گوشی هوشمند خود ثبت کنند. کسی چه می‌داند اپل پس از این چه کاری خواهد کرد؟Source | Cult of Mac

Share This

نظر بدهید