تاریخچه آیفون : آنچه آیفون در طول 10 سال بر خود دیده است، در قالب تصاویر

تاریخچه آیفون : آنچه آیفون در طول 10 سال بر خود دیده است، در قالب تصاویر

دیروز دوشنبه دقیقن 10 سال از عرضه اولین نسل از آیفون گذشت و سالگرد تولید آیفون بود؛ انگار همین دیروز بود که استیو جابز در سال 2007 آیفون را بر روی سن معرفی کرد و آن به عنوان یک آیپاد با صفحه‌ای بزرگ نام برد. از آن زمان تا کنون و در طول این 10 سال آیفون تبدیل شده است به محبوب‌ترین دستگاه الکترونیکی قرن 21 ام. انکار کردن نقش بی‌بدیل این دستگاه در زندگی‌مان امکان‌پذیر نیست. برای مثال شبکه‌های اجتماعی و تصاویر باکیفیتی که روزانه توسط گوشی‌های هوشمندمان ثبت می‌کنیم را در نظر بگیرید؛ هیچ‌کدام از این قبیل موارد در زندگی‌مان امکان‌پذیر نبودند اگر گوشی‌های هوشمند وجود نداشتند، و هیچ‌کدام از گوشی‌های هوشمند نیز وجود نداشتند اگر آیفون خلق نشده بود. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی بیاندازیم به تاریخچه آیفون در طول این 10 سال به شکل تصویری و آنچه بر این دستگاه و توسعه سالانه آن گذشته است.

تاریخچه آیفون


تاریخچه آیفون : معرفی (ژانویه 2007)

تاریخچه آیفون

در مراسم Macworld 2007 بود که استیو جابز اولین آیفون را معرفی کرد.

تاریخچه آیفون

باور کنید، در آن زمان اپل مجبور بود حتی این ایده که مردم به گوشی هوشمند احتیاج دارند را نیز به آنها به نوعی بفروشد و متوجه‌شان کند. به همین دلیل بود که استیو جابز آیفون را ترکیبی از گوشی، آیپاد و اینترنت خواند.

تاریخچه آیفون

برای اولین بار بود که مردم با قابلیت‌هایی همچون کیبورد لمسی و اصلاح خودکار کلمات (Autocorrect) آشنا می‌شدند و بسیاری در آن زمان کیبوردهای مکانیکی را بهتر از کیبوردهای جدید می‌پنداشتند.

بعد از برگزاری این مراسم بود که برای اولین با صفحه apple.com/iphone در وبسایت اپل شکل گرفت؛ بدین ترتیب بود که اپل آیفون خود را به مشتریان اینترنتی معرفی می‌کرد.

تاریخچه آیفون

در تصویر هم پیداست که از همان زمان گروه موسیقی U2 از گروه‌های موردعلاقه اپل بوده است.


تاریخچه آیفون : اولین بروزرسانی (2008)

تاریخچه آیفون

در سال 2008 اپل آیفون 3G را معرفی کرد. در این بروزرسانی سرعت نسخه اولیه آیفون بیشتر و ارتباط شبکه نیز قوی‌تر شده بود. طراحی دستگاه نیز یکپارچه‌تر شده بود.

جابز در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ها در آن زمان در خصوص آیفون 3G گفت:

تنها یک سال بعد از معرفی آیفون، حالا آیفون 3G را سرعتی دو برابر و قیمتی نصف معرفی می‌کنیم.

همزمان با آیفون 3G بود که اپ‌استور اپل نیز متولد شد؛ همچنین ردیابی GPS و اعلام نوتیفیکیشن‌ها برای دریافت ایمیل نیز از آن زمان معرفی شدند. در سال 2009 اپل آیفون 3G را قدرتمندتر کردن قطعات داخلی‌اش روانه بازار کرده و آن را آیفون 3GS نامید؛ در این نسخه از آیفون بود که کنترل‌های صوتی پیش از Siri معرفی شدند.

تاریخچه آیفون تاریخچه آیفون

در تصویر بالا مشتریان ژاپنی را می‌بینیم که چندین روز پیش از عرضه آیفون جدید برای خرید آن صف کشیده‌اند.


تاریخچه آیفون : آیفون 4 و چند اقدام اشتباه (2010)

تاریخچه آیفون

آیفون یک بازطراحی بسیار عظیم را در سال 2010 به خود دید که زمان معرفی آیفون 4 بود. نمای بیرونی نقره‌ای مدل‌های پیشین در این مدل جای خود را به یک فریم فلزی داده بود. حالا آیفون بسیار منسجم‌تر به نظر می‌رسید.

تاریخچه آیفون

این اولین آیفون مجهز به دوربین جلو بود، و امروزه 7 سال از معرفی‌اش می‌گذرد و تصاویر سلفی جزیی جدایی‌ناپذیر شده‌اند از زندگی‌مان. این اولین آیفونی بود که بر روی آن تماس تصویری فیس‌تایم برقرار شد. همچنین اولین آیفونی که به صفحه نمایش رتینا مجهز شد.

تاریخچه آیفون

اما این آیفون چند مشکل اساسی داشت. صفحه نمایش رتینا برای برخی کاربران رنگ خود را از دست می‌داد، و از طرفی اگر گوشی را به شکل خاصی در دست می‌گرفتیم آنتن‌دهی آن به شکل محسوسی کاهش می‌یافت. اپل مجبور شد به صورت رسمی به این موضوع پاسخ دهد، و آنجا بود که استیو جابز به کاربران قول داد کیس‌های رایگانی را برای آنها ارسال کند تا این مشکل برطرف شود؛ اما پیش از آن در صفحه‌ای از وبسایت خود به شکلی کامل موضوع آنتن‌دهی سایر گوشی‌های هوشمند و مشکلات مشابهی که آنها داشتند را نیز بررسی کرد.

تاریخچه آیفون

یادآوری چنین خاطره‌ای نمی‌تواند چندان جذاب باشد.


تاریخچه آیفون : تولد Siri، دستیار صوتی هوشمند اپل (2011)

تاریخچه آیفون

در اکتبر سال 2011 بود که اپل آیفون 4S خود را معرفی کرد، یک آیفون آپگرید شده که به دستیار صوتی هوشمندی موسوم به Siri مجهز شده بود.

در آن زمان هیچ‌کس نمی‌توانست فوق‌العاده بودن این قابلیت را انکار کند (همانطور که حتی حالا در 2017 نیز چنین است)، و بسیاری از منتقدان زبان به تحسین گشودند و اذعان کردند که تنها شرکت بزرگی همچون اپل است که جرات ورود به عرصه‌های چنین دست‌نخورده را داراست.

عرضه آیفون 4s همزمان بود با معرفی iOS 5 که به قابلیت ارسال پیام‌های iMessage، نوتیفیکیشن‌های بنری و چند قابلیت دیگر مجهز شده بود.

تاریخچه آیفون

سال 2011 از جهتی دیگر نیز برای اپل منحصربفرد است؛ استیو جابز بزرگ در سال 2011 بود که در سال 56 سالگی و درست یک روز پس از معرفی آیفون 4S فوت کرد.


تاریخچه آیفون : کاهش خلاقیت‌ها در آیفون 5 (2012)

تاریخچه آیفون

بیشتر بروزرسانی‌های که برای آیفون به صورت سالیانه رخ می‌داد همراه بود با قابلیت‌های بسیار جذاب و جدیدی که به کاربران دلیل‌های کاملن واضحی برای بروز کردن آیفون‌شان می‌داد؛ از ردیابی GPS و Siri و دوربین سلفی گرفته تا سایر قابلیت‌ها. اما آیفون 5 چنین قابلیت‌هایی را دارا نبود. اما در عوض اپل سعی کرده بود طراحی دستگاه را تغییر دهد. دستگاه حالا کمی درخشنده‌تر بود. سبک‌تر شده بود. ولی مهمترین چیز دیگری که در این نسل شاهدش بودیم حذف پورت 30 پینی بود که جای خود را به درگاه لایتنینگ می‌داد، مثل عکس بالا. پورت لایتنینگ که هنوز هم در آیفون‌ها استفاده می‌شود در سال 2012 ابداع شده است.

تاریخچه آیفون

علاوه بر این‌ها دستگاه به دوربین جدیدتری مجهز شده بود که تصاویر را سریع‌تر ثبت می‌کرد و تصاویر پانوراما نیز به مجموعه قابلیت‌هایش افزوده شده بود.

تاریخچه آیفون

اپل در صفحه جدید آیفون در وبسایت خود تمرکز تصاویر را بر روی باریک شدن آن گذاشته بود. این نسل از آیفون به نظر کمی در مقایسه با نسل‌های قبلی خلاقیت‌های کمتری را به خود می‌دید، به همین دلیل بود که اپل بیشتر بر روی طراحی جدید آن مانور می‌داد. اما به هر حال آیفون 5 حقیقتن سبک‌تر و باریک‌تر از نسل‌های پیشین خود بود و صفحه‌ای بزرگ‌تر نیز داشت.


تاریخچه آیفون : شخصی‌سازی، رنگ‌های جدید، قیمت‌های جدید و حسگر اثرانگشت (2013)

تاریخچه آیفون

اپل در سال 2013 خط تولید آیفون خود را متحول کرد و آیفون 5c را معرفی کرد، آیفونی که دارای رنگ‌های متنوعی بود و قیمت پایین‌تری نیز داشت. این اولین سالی بود که اپل بیش از یک مدل آیفون را برای فروش در اختیار مشتریان قرار می‌داد: آیفون 4s، آیفون 5c و آیفون 5s.

تاریخچه آیفون

آیفون 5c در قسمت پشت از جنس پلاستیک بود و در 5 رنگ عرضه میشد؛ نسخه 16 گیگابایتی آن در آمریکا با قیمت 99 دلار به فروش می‌رسید. این دستگاه در واقع جایگزین آیفون 5 شده بود ولی از نظر فنی به آن شباهت‌های زیادی داشت.

تاریخچه آیفون

اما بهبود‌های سخت‌افزاری همراه با آیفون 5s عرضه شده بودند که به حسگر اثرانگشت مجهز شده بود. می‌توانستیم تا 5 اثرانگشت را به سیستم معرفی کنیم.

تاریخچه آیفون

اپل همچنین مجموعه‌ای از کیس‌ها را برای عرضه به همراه آیفون 5c معرفی کرد که چندان زیبا نبودند.

سرمایه‌گذاران اپل چندان از آیفون 5s و 5c خوشحال نبودند؛ قیمت آن را اندکی بالا و آن را فاقد نوآوری می‌دانستند.


تاریخچه آیفون : مدل پلاس! (2014)

تاریخچه آیفون

 چند مدلی شدن آیفون که از زمان آیفون 5s و 5c شروع شده بود، در آیفون 6 که سال 2014 معرفی شد ادامه یافت. برای اولین بار اپل مدل پلاس از آیفون را با صفحه نمایشی بسیار بزرگ‌تر عرضه کرد. این موضوع فروش اپل را به یکباره بسیار افزایش داد، به خصوص در بازار کشور چین؛ اگرچه با این اتفاق فرایند انتخاب و خرید گوشی اندکی پیچیده‌تر شده بود.

تاریخچه آیفون

حالا چهار مدل برای آیفون وجود داشت. آیفون 5c ارزان‌قیمت با تنها 8 گیگابایت حافظه، آیفون 5s، و دو مدل جدید از آیفون 6. حالا که اپل محصولی بزرگ و کاربرپسند تولید کرده بود تصمیمش این بود که برای همه کاربران مدلی وجود داشته باشد و انتخاب‌ها را افزایش دهد.

تاریخچه آیفون

طراحی که برای آیفون 6 استفاده شد استانداردی جدید را برای آیفون‌ها مشخص کرد و همچنان در آیفون 7 نیز شاهد همین طراحی مشابه هستیم.

این باریک‌ترین آیفونی بود که تولید شده بود، و البته قوی‌ترین سخت‌افزار را نیز داشت. اما وجود این باریکی و در عین حال بزرگ شدن صفحه آیفون یک مشکل جدید را برای اپل به وجود آورد: خم شدن آیفون6! زمانی که فشار زیادی به نقاط مشخصی از آیفون 6 پلاس وارد می‌شد این دستگاه از فرم اولیه‌اش اندکی خارج می‌شد.

تاریخچه آیفون

سایر بروزرسانی‌هایی که برای آیفون 6 شاهد بودیم شامل برزورسانی‌های نرم‌افزاری بود که در iOS 8 دیده بودیم. در این نسخه از iOS بود که قابلیت ارسال یک پیام از روی چند دستگاه به iOS آمد، به شکلی که می‌توانستیم پیامی را بر روی آیفون بنویسیم و آن را در مک تکمیل کنیم؛ این سبک هماهنگی میان سایر نرم‌افزارها نیز به وجود آمده بود.

آیفون 6 اولین آیفونی بود که به تراشه NFC مجهز شد – سخت‌افزاری که به Apple Pay اجازه کار کردن می‌داد. حالا می‌توانستیم در فروشگاه‌ها هنگام پرداخت تنها آیفون‌مان را جلوی یک NFC Reader بگیریم و پرداخت را انجام دهیم، بدون استفاده از کارت اعتباری.


تاریخچه آیفون : آیفون 6s، رنگ رزگلد!!! و لمس سه‌بعدی (2015)

تاریخچه آیفون

در این نسل از آیفون بود که اپل برای اولین بار رنگ زیبا و فریبنده رزگلد را در آیفون‌هایش استفاده کرد و این یکی از مهمترین مشخصات آیفون‌های جدید بود.

تاریخچه آیفون

اپل آیفون 6s را مستحکم‌تر ساخته بود تا مشکلات خم شدن برای این دستگاه اتفاق نیافتد، اما خطوط آنتن همچنان پشت دستگاه خودنمایی می‌کردند.

تاریخچه آیفون

اما مهمترین قابلیتی که باعث فروش دستگاه می‌شد لمس سه‌بعدی بود. بر اساس این قابلیت صفحه نمایش آیفون به میزان فشاری که بر روی آن اعمال می‌شد حساس بود، قابلیتی که حتی حالا هم به اندازه کافی از آن استفاده مفید نشده است. حالا با اعمال فشار بر روی آیکون نرم‌افزارها قابلیت‌های بیشتری در اختیارمان قرار می‌گرفت. این قابلیت بر روی آیفون 7 نیز وجود دارد، هرچند هنوز هم به شکل هوشمندانه‌ای از آن استفاده نمی‌شود.

تاریخچه آیفون


تاریخچه آیفون : آیفون SE، یک نمایش میان پرده (بهار 2016)

اپل در این مقطع روح تازه‌ای را در آیفون 5s دمید و آن را در قالب آیفون SE زنده کرد. یک دستگاه جذاب: صفحه نمایش آن حدود یک اینچ کوچک‌تر از صفحه آیفون 6s بود، جمع و جورتر بود، اما با این حال همان قدرت و خصوصیات سخت‌افزاری را داشت که آیفون 6s نیز داشت و قیمت آن نیز کمتر بود.

با این وجود کمبود برخی قابلیت‌ها در آن حس می‌شد. فاقد لمس سه‌بعدی بود و صفحه نمایش و دوربین‌های آن به خوبی 6s نبودند؛ اما به هر ترتیب قیمت کمتر و سایر مزایای آن برای بسیاری از کاربران جذاب بود.


تاریخچه آیفون : آیفون 7 و مرگ جک هدفون (پاییز 2016)

تاریخچه آیفون

و اما عصر مدرن جدید: در آیفون 7 اپل نوآوری‌های خود را به شکل مشخصی با حذف جک هدفون به نمایش گذاشت، آن هم در حالی که با وجود گسترش هدفون‌های بلوتوث همچنان جک هدفون محبوبیت بالای خود را حفظ کرده بود.

اما چرا اپل این کار را کرد؟ توضیح اپل این بود که حذف جک هدفون باعث می‌شد فضای بیشتری برای استفاده از یک باتری بهتر و اجزای داخلی قوی‌تر فراهم می‌شد، و حالا آیفون می‌توانست به صورت ضدآب عرضه شود.

تاریخچه آیفون

اپل در آیفون 7 یک رابط جدید را نیز در جعبه برای کاربران عرضه کرد که به آنها اجازه می‌داد از هدفون‌های قدیمی خود نیز بر روی آیفون استفاده کنند. این اتفاق که برای اولین بار است در تاریخ آیفون رخ می‌دهد بازخوردهای منفی و مثبت بسیاری داشته است. این رابط نه تنها ممکن است به سادگی گم شود و حتی نحوه استفاده از هدفون‌های پیشین را کمی پیچیده‌تر کند، بلکه بدین ترتیب اپل کاربران را به سمت استفاده از هدفون‌های وایرلس سوق می‌دهد.

تاریخچه آیفون

اما انتقادات در خصوص حذف جک هدفون ما را از این حقیقت غافل نمی‌کند که آیفون 7 جذاب‌ترین نسل از آیفون بوده است، حتی زیباترین. حالا بدون آن جک هدفون، پایین دستگاه کاملن متقارن است و از طرفی نیز اپل خطوط زشت آنتن را نیز از پشت دستگاه زدوده است. علاوه بر اینها می‌توانیم آیفون را به رنگ فوق‌‌العاده چشم‌نواز مشکی براق نیز سفارش دهیم.

تاریخچه آیفون

از طرفی نیز بله، این نسل از آیفون ضدآب است.

آیفون  پلاس که در تصویر بالا آن را می‌بینید به دوربین دوگانه مجهز است که به کاربر اجازه زوم اپتیکال و ثبت تصاویر پرتره را می‌دهد. برخی معتقدند این موضوع به اپل کمک می‌کند که سریع‌تر وارد عرضه واقعیت افزوده شود.

تاریخچه آیفون

و اما یک بروزرسانی دیگر: دکمه هوم در این نسل از آیفون دیگر مکانیکی نیست، بلکه یک دکمه شیشه‌ای است که به لطف تپتیک انجین می‌تواند بازخوردهایی آرام و ویبره‌مانند را به انگشت کاربر منتقل کند. این قابلیت تنها حس فشار دادن دکمه را به دست منتقل می‌کند، در حالی که دکمه کاملن ثابت است و جابجا نمی‌شود.

منبــع: Mashable

Share This

نظر بدهید