تاخیر در عرضه محصولات اپل در زمان ریاست تیم کوک به شکلی دراماتیک افزایش یافته است

تاخیر در عرضه محصولات اپل در زمان ریاست تیم کوک به شکلی دراماتیک افزایش یافته است

از ایرپادهای وایرلس گرفته تا هوم پاد…، اخیرن به طور مداوم شاهد تاخیر در عرضه محصولات اپل هستیم. در حقیقت اپل سابقه درخشانی در این موضوع دارد که زمان عرضه محصولاتش همیشه هم‌زمان با زمان معرفی آنها بوده است، از همین رو هیچگاه شاهد تاخیر در عرضه محصولات اپل نبوده‌ایم و مشتریان ناامید نشده‌اند.

وال استریت ژورنال با نگاهی دقیق‌تر به این موضوع متوجه شده است که تاخیر در عرضه محصولات برای اپل حالا بیشتر به یک قانون تبدیل شده است، نه یک انتظار ساده‌ای که از این به بعد از آن میرود. وال استریت ژورنال می‌گوید اگر از ابتدای شروع ریاست تیم کوک بر اپل این موضوع را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که تاخیر در عرضه محصولات اپل به شدت افزایش یافته است.

وال استریت ژورنال در این راستا نوشته است که:


از میان بیشتر از ۷۰ محصول جدید یا به‌روز شده‌ای که در زمان تصدی ریاست تیم کوک بر اپل معرفی شده است، پنج مورد دارای تاخیری بیش از سه ماه بین زمان معرفی و زمان عرضه بوده‌اند و ۹ مورد دارای تاخیری بین یک تا سه ماه بوده‌اند. بر اساس محاسبات ما در زمان ریاست استیو جابز نیز تقریبن همین تعداد از محصولات جدید توسط اپل معرفی شده است که فقط یکی از آنها بیش از سه ماه بین زمان معرفی و زمان عرضه تاخیر داشته‌اند و هفت مورد نیز بین یک تا سه ماه تاخیر داشته‌اند.


اگرچه برخی از تاخیراتی که در عرضه محصولات اپل وجود داشته است را می‌توان نادیده گرفت و بی‌اهمیت دانست — مثل تاخیر کمی که عرضه اولیه ایرپادهای وایرلس اپل را تحت تاثیر قرار داد — برخی دیگر از مثال‌های دیگر که اخیرن اتفاق افتاده‌اند را نمی‌توان نادیده گرفت. برای مثال هوم پاد را در نظر بگیرید. ابتدا برنامه‌ریزی شده بود که این محصول در دسامبر سال ۲۰۱۷ عرضه شود، اما عرضه این محصول حالا به اوایل سال ۲۰۱۸ موکول شده است. با چنین شرایطی اپل فصل فروش بالای تعطیلات کریسمس را از دست داد و در نتیجه آن احتمالن در بازار اسپیکرهای هوشمند با توجه به فروش بالای محصولات رقبایی مثل آمازون و گوگل، ضرر زیادی را متحمل شده است.

با وجود تمامی این مسائل شاید مهم این باشد که زیاد هم به تاخیر در عرضه محصولات اپل توجهی نکنیم. هر چه باشد مهمترین محصول اپل — آیفون — هر ساله دقیقن راس موعد طراحی و تولید و عرضه میشود. اگرچه آیفون X در ماه نوامبر و مدتی پس از عرضه آیفون 8 روانه بازار شد، اما باز هم اپل تولید این محصول را بسیار سریعتر از آنچه غالب تحلیلگران در ابتدا پیشبینی کرده بودند ادامه داد.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که خط تولید محصولات اپل تحت ریاست تیم کوک بسیار گسترده‌تر از دوران استیو جابز است. علاوه بر این تعداد کلی کاربران اپل نیز در حال حاضر به شکل قابل توجهی بالاتر از هر بازه زمانی دیگری در طول تاریخ است.


تحت ریاست تیم کوک که تا پیش از ریاست خود وظیفه نظارت بر تولید و عملیات اجرایی را در اپل داشت، تعداد محصولات اپل نسبت به سال ۲۰۰۷ بیش از دو برابر شده است و حالا شامل ۸ مدل آیفون، ۴ مدل آیپد، ۱۲ مدل مک، ۲ مدل ساعت هوشمند، ۲ دستگاه پخش تلویزیونی و مجموعه‌ای از لوازم جانبی میشود.

یکی از کارکنان سابق اپل می‌گوید که وسعت بالای مشتریان جهانی اپل نیز چالش‌های تولیدی و لوجستیکی اپل را اضافه کرده است. بر اساس تحقیقات Asymco در بازار، اپل حالا دارای ۱/۱ میلیارد دستگاه در سرتاسر جهان است، یعنی حدود سه برابر آن ۴۰۰ میلیونی که در اوایل سال ۲۰۱۳ ثبت شده است.


با نگاهی به آینده فقط می‌توانیم امیدوار باشیم که دیگر زیاد شاهد تاخیر در عرضه محصولات اپل نباشیم، یا اینکه خیلی ساده‌تر، اپل از معرفی محصولات خود در زمانی بسیار زودتر از آنگاه که آماده عرضه هستند خودداری کند.


Source | BGR

Share This

نظر بدهید