امنیت تلگرام و اهمیت آن پس از دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

امنیت تلگرام و اهمیت آن پس از دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

پس از جریاناتی که برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش آمد و صحبت‌هایی که مبنی بر دخالت روسیه در نتایج این انتخابات و برگزیده شدن ترامپ به عنوان رییس جمهور شد، نگرانی‌هایی نیز برای دوست‌داران تکنولوژی و امنیت تلگرام که یک نرم‌افزار روسی است به وجود آمد.

گفته می‌شود امنیت تلگرام که یکی از نرم‌افزارهای پیام‌رسان در سرتاسر دنیاست تحت تاثیرات FSB یا همان پلیس امنیتی روسیه قرار گرفته است.

بر اساس صحبت‌هایی از منابعی آگاه در ژوئن 2016، تلگرام یکی از نگرانی‌های ویژه‌ای است که باعث شده است پلیس سایبری روسیه در صدد باز کردن قفل‌های امنیتی آن و بررسی آن باشد.

یک عامل سایبری سیستم رمزنگاری تلگرام را دارای مشکلات اساسی خوانده و به همین دلیل بیان کرده که FSB به شدت بررسی آن را در دستور کار خود قرار داده است؛ زیرا این نرم‌افزار در روسیه توسط بسیاری از فعالان سیاسی کشور و مخالفان آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق گفته‌های این عامل، FSB موفق شده است با موفقیت نرم‌افزار تلگرام را رمزگشایی کرده و در نتیجه امنیت تلگرام دیگر قابل اعتماد نیست.

اگرچه این گزارش در حال صدور هشدارهایی برای کاربران تلگرام است، اما هنوز زود است که آن را به عنوان مدرکی مسلم مبنی بر نا امن بودن تلگرام دانست. زیرا در این گزارش هیچ توضیحی از نحوه هک شدن تلگرام داده نشده است؛ از طرفی نیز خود این گزارش از منبع خاصی مورد تایید قرار نگرفته است.

تیم تلگرام نیز نسبت به این ادعاها بی‌توجه بوده است و آن را ادعایی بی‌اساس خوانده است. در پاسخی که مسئولان تلگرام به تازگی در مورد ادعاهای ژوئن 2016 به وبسایت Mashable داده‌اند گفته شده است که هیچ راهی برای زیر سوال بردن امنیت تلگرام و سیستم رمزنگاری آن تاکنون کشف نشده است.

امنیت تلگرام

تلگرام نرم‌افزاری است که هم توسط افراد بد و هم افراد خوب استفاده می‌شود. بر اساس گزارشات از تلگرام به عنوان پلتفرم ارتباطاتی ایمنی برای ایرانی‌ها در دوران انتخابات سال 2016 استفاده شده است؛ اما از طرفی این نرم‌افزار توسط داعشی‌ها و کارزارهای تبلیغاتی آنها نیز مورد استفاده قرار گرفته است، اتفاقی که مسئولان تلگرام تلاش کرده‌اند از رخ دادن آن جلوگیری کنند.

آنچه که از گزارشاتی که تاکنون در خصوص امنیت تلگرام منتشر شده است نتیجه‌گیری می‌شود موضوع مشخص و واضحی نیست، اما به هر حال کاربران تلگرام باید در این زمینه اندکی محتاط بوده و از اهمیت آن غافل نشوند، حداقل هنوز!! از همین رو از کاربران ایرانی عزیز این نرم‌افزار تقاضا داریم حتمن سیستم تایید دو مرحله‌ای تلگرام را فعل کرده تا از حریم شخصی خود در این نرم‌افزار محافظت کنند، و از طرفی نیز خبرهایی که در آینده در خصوص امنیت تلگرام منتشر می‌شود را با دقت دنبال کنند.

منبــع: Mashable

Share This

نظر بدهید