آموزش نصب macOS Sierra : به تمامی روش‌ها از جمله بوتیبل کردن فلش

آموزش نصب macOS Sierra : به تمامی روش‌ها از جمله بوتیبل کردن فلش

2 روز پیش بود که نسخه نهایی macOS Sierra هم بالاخره برای کاربران منتشر شد. حتمن برای به‌روزرسانی بسیار مشتاق هستید. امروز با آموزش نصب macOS Sierra با شما هستیم و نحوه نصب نسخه جدید مک را به دو روش مرور خواهیم کرد؛ در روش اول با استفاده از نرم‌افزار Terminal فلشی که از قبل آماده کرده‌ایم را برای نصب مک به اصطلاح bootable می‌کنیم. در روش دوم نیز همین کار را به روشی بسیار آسانتر انجام می‌دهیم.

پشتیبان‌گیری

همواره قبل از اینکه کارهایی اساسی بر روی سیستم‌عامل مک خود انجام دهید (کارهایی مانند به‌روزرسانی) بهتر است از این موضوع مطمئن شوید که از نسخه کنونی آن یک فایل پشتیبان مناسب را تهیه کرده باشید؛ از اطلاعات مهمی همچون اسناد، تصاویر و فایل‌های چندرسانه‌ای که برایمان مهم‌اند. برای بکاپ‌گیری از مک روش‌های مختلفی وجود دارد. از جمله استفاده از iCloud و Time Capsule و حافظه‌های جانبی. توضیحات کاملی را در مورد این روش‌ها می‌توانید در وبسایت اپل بخوانید. اما روشی که رایج‌تر است و ما پیشنهاد می‌کنیم بکاپ‌گیری به کمک Time Machine است.

به‌روزرسانی

پس از اینکه از مک‌تان بکاپ‌گیری کردید و خیالتان از بابت امن بودن اطلاعات‌تان راحت شد زمان به‌روزرسانی فرا میرسد. اما قبل از هر چیزی باید بدانید که آیا دستگاه شما macOS Sierra را پشتیبانی میکند یا خیر. برای اطمینان از این موضوع و اینکه کدامیک از قابلیت‌های جدید مک بر روی دستگاه شما کار میکند این صفحه را دقیق بخوانید و سپس به ادامه این مطلب برگردید تا آموزش نصب macOS Sierra را به تمامی روش‌ها یاد بگیرید.

خب اگر دستگاه‌تان برای به‌روزرسانی به macOS Sierra سازگار است می‌توانید اپ‌استور مک را باز کرده و به دنبال بنر مربوط به Sierra بگردید. لینک مربوط به آن را نیز می‌توانید در نوار کناری سمت راست پیدا کنید. بر روی آن کلیک کنید و طبق دستورالعمل‌ها پیش بروید تا دانلود آغاز شده و به پایان برسد. برای باز کردن اپ‌استور مک باید بر روی آیکون اپل در سمت چپ و بالای صفحه نمایش کلیک کرده و سپس بر روی گزینه Mac App Store کلیک کنید.

اما در حالت کلی برای نصب مک دو روش وجود دارد:

۱- نصب به روش Update معمولی

2- نصب به روش Clean Install

که امروز حالت Clean Install را با دو روش بررسی می‌کنیم: با استفاده از Terminal و بدون استفاده از Terminal. اما پیش از آموزش نصب macOS Sierra مختصری به توضیح ۲ روش بالا می‌پردازیم:

آموزش نصب macOS Sierra : نصب مک به روش Clean Install و به روش Update و تفاوت‌های آنها

اگر مک را به روش Clean Install نصب کنید در واقع تمامی آنچه بر روی مک وجود دارد حذف میشود و سیستم‌عامل مجددن از صفر نصب میشود. در این روش هر چیزی که از آن بکاپ نگرفته باشید حذف میشود و راهی برای بازگشت آن وجود نخواهد داشت. این روش برای مواقعی توصیه میشود که نسخه کنونی مک شما سرعتش کم شده یا انبوهی از فایل‌های زائد را در آن تلنبار کرده‌اید و می‌خواهید روح تازه‌ای به مک خود بدمید.

جارو کردن مک

اما در روش Update‌ یا همان به‌روزرسانی عادی نسخه جدید مک بر روی نسخه کنونی آن نصب میشود و تمامی فایل‌ها سرجای خود باقی می‌مانند؛ یک به‌روزرسانی ساده.

مهم نیست کدام روش را انتخاب می‌کنید؛ در هر دو حالت نسخه جدید مک به خوبی نصب شده و کار میکند. اما آنچه توصیه میشود استفاده از روش Clean Install است که امروز به توضیح آن می‌پردازیم.

آموزش نصب macOS Sierra : موارد لازم برای نصب macOS Sierra

پس از اینکه در مراحل بالا ابتدا macOS Sierra را از اپ‌استور دانلود کردید و مطمئن شدید که دستگاه‌تان از آن پشتیبانی میکند، باید موارد زیر را آماده کنید:

 • یک فلش 16 گیگابایتی که بتوانید آن را erase کنید (فرمت کنید)
 • آداپتور USB-C در صورتی که مک‌بوک دارید
 • بکاپ‌گیری به کمک Time Machine

البته بکاپ‌گیری را برای نصب احتیاج نخواهید داشت؛ برای زمانی است که اگر احیانن به مشکلی برخوردید بتوانید همه‌چیز را برگردانید.

فایل نصب macOS Sierra را باید از اپ‌استور دانلود کنید. این نسخه از مک 2 روز پیش یعنی 20 سپتامبر (30 شهریور) بود که منتشر شد.

خب در ادامه ابتدا آموزش نصب macOS Sierra را به کمک Terminal و سپس بدون آن بررسی می‌کنیم.


آموزش نصب macOS Sierra : به روش Clean Install و به کمک Terminal

مرحله 1: بر روی فایل نصب maOS Sierra که از اپ‌استور دانلود کردید راست کلیک کنید و گزینه Show Package Contents را انتخاب کنید.

مرحله 2: به قسمت Contents و سپس Resources بروید.

مرحله 3: نرم‌افزار Terminal را در در فولدر Utilities در Applications بیابید و آن را باز کنید.

Applications > Utilities > Terminal

مرحله 4: در Terminal عبارت sudo را تایپ کرده و یک space بعد از آن بزنید.

مرحله 5: فایل createinstallmedia را از پوشه‌ای که در مرحله 2 باز کردید با موس بگیرید، بکشید و بر روی پنجره Terminal رها کنید.

مرحله 6: عبارت volume– را تایپ کرده و یک space بعد از آن بزنید.

مرحله 7: فلش USB خود را به دستگاه متصل کرده و آن را از Finder با موس بگیرید، بکشید و بر روی پنجره Terminal رها کنید.

مرحله 8: عبارت applicationpath– را تایپ کرده و یک space بعد از آن بزنید.

مرحله 9: پوشه Applications را باز کنید و فایل نصب macOS Sierra را که دانلود کرده بودید را با موس بگیرید، بکشید و بر روی پنجره Terminal رها کنید.

مرحله 10: دکمه Return را بر روی کیبورد فشار دهید تا همه دستورالعمل‌ها ثبت شوند.

بوتیبل کردن فلش به کمک Terminal

مرحله 11: هنگامی که از شما درخواست شد از روی کیبورد دکمه Y و سپس Return را فشار دهید.

مرحله 12: فرایند نصب شروع میشود. تمامی اطلاعات درون فلش شما حذف شده و Sierra درون آن جاگذاری میشود. این فرایند ممکن است 20-30 دقیقه به طول باینجامد که به سرعت فلش شما بستگی دارد؛ پس صبور باشید.

مرحله 13: پس از اینکه فرایند به اتمام رسید شما یک USB بوتیبل را که حاوی macOS Sierra است دارید و می‌توانید به کمک آن مک را نصب کنید. کافیست سیستم را ریستارت کرده و با نگهداشتن دکمه Alt در هنگام روشن شدن دستگاه، سیستم را از روی فلش‌تان بوت کرده و وارد مراحل نصب شوید.

نصب macOS Sierra

مرحله 14: بر روی درایو  macOS Sierra USB Drive در سمت راست صفحه کلیک کنید. بر روی آیکون فلش رو به بالا در زیر آن کلیک کنید.

مرحله 15: در این قسمت باید درایوی که می‌خواهید مک را در آن نصب کنید را ابتدا فرمت کنید. برای این کار از منوی بالا Utilities و سپس Disk Utility را برگزینید.

انتخاب Disk Utilities

مرحله 16: بر روی درایو مورد نظر که احتمالن نام آن همان Macintosh HD است کلیک کرده و در سمت راست گزینه Erase را کلیک کنید. پیش از Erase کردن حتمن در قسمت فرمت‌ها گزینه Mac OS Extended Journaled را انتخاب کنید.

مرحله 17: نام دلخواه‌تان را برای درایو انتخاب کنید؛ مثلن همان Macintosh HD و سپس بر روی گزینه Erase کلیک کنید تا این درایو فرمت شده و برای نصب مک آماده شود.

مراحل نصب macOS Sierra

مرحله 18: پس از اینکه فرایند Earse کردن به اتمام رسید می‌توانید macOS Sierra را بر روی درایوی که آماده کردید نصب کنید. حالا باید یک صفحه نصب را ببینید که پایین آن گزینه Continue وجود دارد. بر روی آن کلیک کرده و مراحل ساده نصب را طی کنید.

مرحله 19: تبریک می‌گوییم. مراحل آموزش نصب macOS Sierra در این قسمت به پایان میرسد. شما macOS Sierra را در این روش ابتدا بر روی فلش‌تان bootable کردید و سپس آن را به صورت Clean نصب کردید.


آموزش نصب macOS Sierra : به روش Clean Install و بدون استفاده از Terminal

در این روش مراحل 1 تا 11 که در روش بالا داشتیم را به شکلی آسان‌تر و سریعتر انجام خواهیم داد. مراحلی که در این روش باید طی کنیم بدین ترتیب هستند:

مرحله 1: فلش خود را به دستگاه متصل کنید. بر روی آن راست کلیک کرده و Rename را انتخاب کنید و نام آن را “Untitled” بگذارید.

مرحله 2: نرم‌افزاری به نام Install Disk Creator را از وبسایت مربوط به آن دانلود کرده و اجرا کنید. این نرم‌افزار رایگان است و به راحتی می‌توانید به کمک آن فلش خود را bootable‌ کنید. بدون آن که به Terminal هم نیازی داشته باشید.

بوتیبل کردن مک به کمک Install Disk Creator

مرحله 3: پس از اینکه نرم‌افزار را باز کردید مراحل کار بسیار ساده است. ابتدا در قسمت بالا فلش خود را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه Select the OS X Installer کلیک کرده و macOS Sierra را که در ابتدای کار دانلود کرده بودید انتخاب کنید. فایل نصب macOS Sierra را می‌توانید در پوشه Applications خود پیدا کنید. زیرا پس از دانلود به صورت پیش‌فرض در آن قسمت قرار می‌گیرد.

مرحله 4: بر روی گزینه Create Installer کلیک کنید. این مرحله مشابه مرحله 12 در روش قبل است و ممکن است طول بکشد. پس نگران نباشید.

مرحله 5: مراحل 13 تا 19 را در روش قبل عینا تکرار کنید تا نصب به پایان برسد.


خب این هم از آموزش نصب macOS Sierra. در روش اول تمامی کارها را برای bootable کردن فلش‌مان به کمک ترمینال انجام دادیم. این روش برای کاربرانی که حرفه‌ای‌تر هستند توصیه میشود. اما روش دوم روشی بسیار ساده‌تر است. اگر اندکی مبتدی‌تر هستید و یا حوصله کار کردن با ترمینال را ندارید و به دنبال راهی آسان‌تر هستید روش دوم روش بسیار کارآمدی است.

روش‌هایی که برای نصب مک در این آموزش گفته شد را همواره می‌توانید استفاده کنید. حتی برای نسخه‌های قبلی و احتمالن بعدی مک. پس این آموزش تنها به macOS Sierra محدود نمیشود. ضمن اینکه نحوه نصب نسخه‌های بتای مک نیز به همین روال است.

اگر در فرایند نصب در هر مرحله‌ای به مشکل برخوردید می‌توانید آن را در قسمت نظرات همین مطلب بیان کنید.

منبــع: 9to5mac gottabemobile

Share This
۱۱ نظرات
 1. سلام

 2. سلام خسته نباشید من اپدیتو دانلود کردم میزنم اینستال ارور میده که فایل خراب شده راهی هست که درستش کنم یا باید دوباره ۴گیگو دانلود کنم؟!

  • سلام. ممنون. شما دستگاه‌تون چی هست و آپدیت رو از چه طریقی دانلود کردید؟ متن ارور چی هست؟

 3. ایمک mk472 هست همون از طریق خود اپ استور زدم دانلود شد حالا گزینه اینستال میزنم ارور میده میگه this copy of the install MacOS Sierra application is damaged,and can’t be used to “install MacOS

 4. سلام

  لطفا بفرمایید در ویندوز چجوری میشه بوتیبل فلش رو انجام داد
  با تشکر

  • سلام. با نرم‌افزارهایی مثل YUMI میشه فلش رو تحت ویندوز بوتیبل کرد

 5. سلام
  من مکبوک پرو ۲۰۱۱ دارم وقتی که مراحل رو انجام میدم پیغام خطای فایل the selected item does not appear to be a valid os x installer فایل دانلودی از اپ استور رو میده هم با ترمینال اینطوره هم با دیسک کریتور کمک کنید خواهشا

 6. Salam, man oomadam flashamo bootable konam in error gereftam
  “volume is not a valid volume mount point”
  bad search kardam didam ye ja neveshte
  change all of your single dashes to double: — instead of -.

  khastam share konam age kasi b in mored barkhord kard estefade kone 🙂

  • ممنون از لطف شما و اینکه به اشتراک گذاشتید

 7. سلام
  لطفا بگید به غیر از app store چه راهی برای دانلود فایل نصب هست؟ من از نسخه ی el capitan استفاده میکنم و app store فایلی که برام دانلود میکنه ۲۶ مگ بیشتر نیست.

  • یه سرچ بزنید لینک دانلودش توی سایت‌های مختلفی هست

نظر بدهید